poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětský pudr čekají zásadní změny, přestane se používat kritizovaný mastek

9.9.2022

Společnost Johnson & Johnson oznámila, že od roku 2023 stahuje z evropského trhu pudr pro kojence s obsahem mastku kvůli letitým soudním sporům ohledně jeho údajné spojitosti s rakovinou vaječníků. Mastek bude ve výrobcích nahrazen kukuřičným škrobem.

V posledních letech čelil známý výrobce kosmetiky řadě soudních sporů a obřím pokutám. Příslušný výrobek se již neprodává v USA ani v Kanadě. Důvodem je rakovina vaječníků, kterou často trpí ženy, jež dlouhodobě používaly pudr této značky k intimní hygieně a domnívají se, že příčinou onemocnění je právě on.

Podle současných vědeckých důkazů neexistuje příčinná souvislost mezi použitím mastku v intimních oblastech a vznikem rakoviny vaječníků. Dosud největší analýza ovšem ukazuje, že ačkoliv nebyla prokázána přímá souvislost, možná existuje malé a zatím nezaznamenané zvýšení rizika. Předpokládaný vztah mezi mastkem a rakovinou vaječníků vychází z toho, že mastek jako surovina může být kontaminován karcinogenním azbestem.

Prášek z mastku se získává rozmělněním přírodního minerálu složeného především z hořčíku a silikátů. Azbest je rovněž přírodní minerál a je také tvořen silikáty. Mastek i azbest se vyskytují ve stejných lokalitách a stejných dolech. Ale mastek používaný v kosmetice v posledních desetiletích již neobsahuje stopy azbestu a neexistují spolehlivé důkazy, že by při použití v oblasti genitálií způsoboval rakovinu vaječníků.

Dříve se mastek používal i v produktech pro děti, zejména v USA, ale současná doporučení pro výrobky dětské kosmetiky jej nepřipouští. Nikoliv proto, že by byl karcinogenní, ale proto, že jeho částice jsou tak malé, že je dítě může vzdechnout a poškodit si plíce. Mastek je široce používán v jiných typech kosmetiky, zejména pudrovém make-upu nebo očních stínech, kde brání navlhnutí nebo tvorbě hrudek a dodává krycí vlastnosti výrobku, připomněla španělská organizace OCU.

Související články