poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Filtrační konvice fungují jen chvíli

15.9.2022

Účinek filtrů do filtračních konvic po několika litrech výrazně klesá, ukázal laboratorní test. Vítěz testu dosáhl pouze na průměrné hodnocení.

Rakouské sdružení spotřebitelů VKI spolu s německou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest testovaly 5 značek filtrů do filtračních konvic – Amazon Basics, Brita Maxtra Plus, BWT Soft Filtered Water Extra, Pearlco Protect Plus a Yucona. Laboratoř zkoumala, jak dobře a po jakou dobu filtry odstraňují z vody nečistoty a škodlivé látky, ale také zda vodu změkčují nebo jak se s nimi manipuluje.

Hlavním poznatkem bylo, že filtrační účinek se výrazně zhoršuje již po několika litrech. Filtr Brita Maxtra Plus tak získal průměrnou známku, ale výrobky značek BWT, Amazon Basics a Pearlco neměly ani uspokojivý účinek. Produkt značky Yucona v testu zcela propadl, protože filtroval špatně od samotného začátku a v „přefiltrované“ vodě byla nalezena plíseň. Klesající kvalitu filtrování ovšem nešlo vyčíst z ukazatelů na konvicích, protože zpravidla ukazují pouze čas, který uplynul od poslední výměny.

Testované filtry si lépe poradily s nežádoucími látkami, jako jsou olovo a měď. Tvrdost vody příliš neměnily. Velmi dobře změkčovaly pouze filtry BWT a Pearlco. U dusičnanů se nevyznamenal žádný, ale už dřívější testy ukázaly, že materiály použité při výrobě konvicových filtrů si s dusičnany neporadí. Vyšší množství dusičnanů může být nebezpečné pro seniory nebo malé děti.

Běžná pitná voda není sterilní a organismy, které v ní obvykle jsou v neškodné podobě a množství, se za jistých podmínek, například při vysokých teplotách, mohou rychle množit. Testovací tým proto sledoval také mikrobiologickou kontaminaci filtrované vody. Bakterie se vyskytovaly ve všech vzorcích, ale tekutina, která prošla filtrem Yucona, obsahovala také plíseň.

V některých filtrech byl problematický obsah stříbra, které má potlačovat množení bakterií. Stříbro je totiž biocid, který může být škodlivý.

Na základě testu nelze doporučit ani jeden filtr do filtrovací konvice. Pokud chcete některý z nich používat, zvolte vítěze testu – Brita Maxtra Plus, radí kolegové z VKI. S jakýmkoli filtrem je důležité denně měnit filtrovanou vodu, aby se mikroorganismy nemnožily rychle.

Související články