poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čeho se vyvarovat při údržbě plynového kotle a bojleru

19.9.2022

Plynový kotel nebo bojler vyžaduje pravidelnou a správnou údržbu, která zaručí bezpečnost provozu, optimální účinnost a sníží spotřebu plynu. Přečtěte si rady britské spotřebitelské organizace Which?, jak se vyhnout chybám při jejím zajištění.

Spotřebu by měla provádět kvalifikovaná osoba s příslušnou certifikací. Obraťte se proto na specializovanou firmu, která nabízí služby doporučené výrobcem.

Dbejte na pravidelnost kontrol. Roční frekvence by měla umožnit odhalení problémů dříve, než přerostou ve větší a nákladnější poruchu. Technik prohlédne celý kotel nebo bojler a ujistí se, že všechny části jsou v dobrém stavu. Časově optimální je domluvit kontrolu na letní měsíce, kdy jsou odborníci na plynová zařízení méně vytížení.

Ceny jednotlivých oprav vzrůstají se stářím kotle. Proto je vhodné spolupracovat dlouhodobě se stejným servisem, který díky znalosti vašeho zařízení a vlastní práci nebude účtovat částky, které byste platili náhodné společnosti, jejíž služby využijete jen jednou. Pravidelná údržba může být součástí paušálního programu a vyjít levněji. Výhodnější je někdy spolupracovat s menší místní firmou než s velkým poskytovatelem služeb, který k vám bude posílat pokaždé jiného pracovníka nebo externího technika.

Při výběru nového kotle či bojleru sledujte délku a podmínky záruky. Prodloužená záruka bývá podmíněna ročním servisem.

Pravidelně čistěte a měňte filtry a odstraňujte vodní kámen podle návodu k použití. Udržujte zařízení čisté. Nastavte termostat na rozumnou teplotu. Snížením teploty o pouhý stupeň nebo dva spotřebujete méně energie a snížíte náklady.

Související články