poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je čas postarat se o zahradu po létu

20.9.2022

Po delším suchu je třeba zahradě vrátit vitalitu a dostat ji do původní kondice. Inspirujte se radami britské organizace Which?, jak na to. Rostliny jsou překvapivě odolné a často je lze jednoduše probudit k životu.

Nedostatečně zavlažovaný trávník vypadá unaveně a nažloutle. Podzimní přeháňky mu postupně vrátí svěžest, aniž by to zvýšilo spotřebu vody a náklady. Jakmile je půda znovu vlhká, můžete trávník přihnojit a osít místa, kde tráva prořídla.

Mnoho keřů, trvalek a stromů mívá po létu spálené listy. Podzim tak může být méně barevný než obvykle, protože některým rostlinám listí opadá příliš rychle. Není to však důvod k obavám – do další sezóny se většina rostlin zotaví.

Zbavte se všech rostlin, které viditelně nepřežijí. Celou zahradu pak důkladně ošetřete a posypte půdu silnou mulčovací vrstvou, která pomůže udržet vlhkost a zlepší její kvalitu. Zvažte, nakolik mají vaše rostliny optimální podmínky k růstu. Vyberte pouze ty, kterým se bude u vás dařit, a ty si ponechte.

Řadě ovocných druhů sluneční svit a teplo prospívají, jiné mohou strádat nedostatkem vláhy. Vyhledávejte odolné odrůdy, které si s podmínkami na vašem pozemku a v našem podnebí poradí. Zkuste pěstovat třeba hlávkový salát, koriandr, salát nebo špenát. Podzim je skvělým obdobím pro výsadbu nových ovocných stromů.

Postavte pod okapy nádrže, kam bude stékat dešťová voda, kterou pak budete zalévat. Zjednoduší vám to příští sezónu, zejména pokud bude sucho či dokonce zákaz zalévání vodou z vodovodu.

Související články