poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Štítky s indexem opravitelnosti se začínají šířit Evropou

29.9.2022

V Belgii se chystá povinné označení stupně opravitelnosti na spotřebičích a elektronických zařízeních. Po Francii tak jde již o druhou zemi EU, která k tomuto kroku přistoupí.

Opravitelné spotřebiče a elektronika jsou prospěšné pro peněženky spotřebitelů i pro životní prostředí Podle belgické organizace Test-Achats se kvůli neopravitelné závadě vyhodí nejméně 67 % domácích spotřebičů, přitom do šrotu z nich skutečně patří pouze 10 %.

Belgické ministerstvo životního prostředí proto vypracovalo návrh zákona o zavedení indexu opravitelnosti, který by jednoduše zákazníky už při nákupu přehledně informoval, zda je zařízení možné nechat snadno opravit. Zákon by prodejcům v Belgii uložil povinnost uvádět „index opravitelnosti“ svých elektrických a elektronických zařízení od příštího roku. Spotřebitelé se tak budou moci informovaně rozhodovat a kupovat zboží, které lze při poruše opravit, a proto má delší životnost.

Od začátku roku 2021 jsou tyto údaje uváděny na internetových stránkách výrobců ve Francii. Najdete je na štítku připomínajícím potravinový Nutri-Score. Označení obsahuje číslice 0–10 a barevnou škálu od červené po zelenou. Hodnocení je založeno na několika kritériích, jako je například snadná demontáž, dostupnost a cena náhradních dílů nebo dostupné informace pro opravu. Slabinou je v současnosti skutečnost, že skóre určují výrobci sami, proto by bylo vhodnější nastavit zcela jednotná pravidla, jejich dodržování bude sledovat nezávislá organizace.

Související články