poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Trest pro lékaře za zamlčení spojení s farmaceutickým průmyslem

30.9.2022

Francouzská lékařská komora potrestala dva lékaře za to, že při svých mediálních vystoupeních neuvedli, že mají vazby na farmaceutické společnosti, k jejichž výrobkům se veřejně vyjadřovali.

Virolog a pediatr dostali varování, což je nejmírnější forma postihu. Rozhodla tak francouzská lékařská komora (L´Ordre des Médecins). Dle zákona musí každý lékař, který se jakkoliv veřejně vyjadřuje k medicínským výrobkům, upozornit na skutečnost, že spolupracuje s jejich výrobcem a je za to placen. Jeden z potrestaných v pořadu televizní stanice France 5 vyjádřil svůj názor na vakcíny proti papilomaviru jako prevence šíření rakoviny děložního čípku. Druhý na stanicích France Info a RTL hovořil o bezpečnosti těchto vakcín v souvislosti s obsahem hliníku. Žádný z nich při těchto příležitostech neuvedl své pracovní a finanční propojení s výrobci Sanofi nebo GlaxoSmithKline.

Spojení zdravotníků s farmaceutickým průmyslem má dopad na jejich nezávislost, relevanci předepisované léčby a v konečném důsledku i na kvalitu medicíny. Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir dlouhodobě vede kampaň za transparentnost v této oblasti. Varování lékařské komory je podle ní správným krokem, ale nemělo by zakrývat skutečnost, že zákon není v tomto směru téměř nikdy dodržován a jeho porušení jsou sankcionována málokdy.

Související články