poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rybí prsty naučí děti jíst rybu, byť nejsou nejzdravější

3.10.2022

Přestože se rybí prsty nevyrovnají čerstvé rybě, jsou dobrým kompromisem, jak přimět děti jíst ryby, ukázal belgický test. Neobsahují nadměrné množství tuků ani soli a mají dobrý Nutri-Score.

Spotřebitelská organizace Test-Achats zkoumala kvalitu 14 značek rybích prstů. Většina vzorků obsahovala okolo 65 % rybího masa. Zbývajících 35 % tvořilo obalovací těsto z vody, mouky, škrobu, oleje a soli, u některých produktů s přídavkem strouhanky nebo bylinek.

U testovaných výrobků převládalo označení Nutri-Score A a B, tedy dvě nejlepší nutriční úrovně. Množství tuku, soli a kalorií nebylo nepřiměřeně vysoké. Je však třeba nezapomínat, že označení hodnotí produkt v podobě, v jaké se prodává, tedy neosmažené rybí prsty. Aby se výživové hodnoty zachovaly, měly by se rybí prsty připravovat v troubě nebo v horkovzdušné fritéze. Pokud takovou možnost nemáte, smažte je na co nejmenším množství oleje.

Ryby mívají přirozeně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které chrání před kardiovaskulárními chorobami a podporují vývoj mozku a zraku u dětí. Množství omega-3 mastných kyselin se však v jednotlivých druzích ryb různí. Například losos obsahuje 1,5–2 g/100 g. Rybí tyčinky jsou obvykle vyrobeny z aljašské tresky, která nepatří k dobrým zdrojům omega-3 mastných kyselin. Přes podobné složení se obsah těchto látek v testovaných výrobcích lišil a pohyboval se v rozmezí 0,3–1,3 g /100 g výrobku. Je tedy vhodné při nákupu číst údaje na obalech a vybírat rybí prsty s co největším množstvím omega-3 mastných kyselin. Nespoléhat ale na to, že pokryjí denní potřebu. Místo nich je lepší zařadit do jídelníčku mastnější ryby, jako jsou losos a pstruh.

Související články