poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je opravdu nutné v tiskárnách používat originální inkoust?

10.10.2022

Použití neznačkového inkoustu do tiskárny může znatelně snížit náklady tisku, aniž by utrpěla kvalita. Britská organizace Which? proto vyzývá Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy CMA, aby prošetřil, zda vysoké ceny značkových náplní neporušují práva spotřebitelů.

Značkové inkoustové náplně do tiskáren mohou velmi zatížit peněženku uživatelů. Inkoust do tiskárny patří k nejdražším kapalinám – je až sedmkrát dražší než legendární šampaňské Dom Pérignon. Tým Which? provedl průzkum mezi 9000 majiteli tiskáren ohledně jejich zkušenosti s různými značkami náplní do tiskáren. Nejlépe si podle respondentů vedly produkty výrobců odlišných od výrobců samotných tiskáren. Velké značky se umístily nejhůře, protože podle spotřebitelů je jejich kvalita sice vysoká, ale nestojí za požadovanou cenu.

Obavy ohledně kompatibility neznačkových inkoustů se značkovými tiskárnami jsou dle zkušeností respondentů britského průzkumu zcela neopodstatněné – problémy jsou výjimečné.

Některé tiskárny HP jsou navrženy tak, aby zákazníkům zabránily v používání jiných než značkových inkoustových náplní – jednoduše je rozpoznají a zastaví se. Podle společnosti HP jde o ochranu spotřebitelů, tiskáren a kvality tisku, ale zkušenosti z jiných značkových tiskáren tento argument vyvracejí. Firma HP ve Spojených státech už čelí druhé skupinové žalobě zákazníků, kterým aktualizace softwaru znemožnila používat náplně jiných značek. Další výrobci na svých internetových stránkách a v návodech propagují používání „schválených“ či „originálních“ náplní.

To je důvod, proč organizace Which? vyzývá CMA, aby prošetřila, zda jsou náklady na značkový inkoust do tiskáren a zejména „dynamické zabezpečení“ vůči spotřebitelům spravedlivé.

Spotřebitelé musí mít právo se svobodně rozhodnout, jakou náhradní náplň budou používat. Je znepokojivé, že výrobci tiskáren odrazují od používání neznačkových inkoustů.

Související články