poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

E-shop Zalando obdržel anticenu za falešná tvrzení o ekologičnosti

12.10.2022

Společnost Zalando obdržela norskou anticenu Greenwashing Award za vyhledávací filtr, který vyvolává dojem udržitelnosti u výrobků, jejichž udržitelnost je přinejmenším pochybná. 

Greenwashing je politika falešných tvrzení o ekologičnosti produktů a udržitelném jednání firem, která navozuje představu odpovědného chování vůči planetě a snaží se odlákat pozornost od praktik, které jí neprospívají. Účelem udělování Grønnvaskingsprisen, anglicky Greenwashing Award, je omezení klamavých marketingových praktik. Porota složená ze zástupců několika norských organizací včetně spotřebitelské Forbrukerrådet vybírala ze 40 návrhů.

Čtyři internetové obchody (Zalando, KappAhl, Booking.com a Kicks) byly nominovány kvůli greenwashingu produktů a služeb za pomoci ekologického webového vyhledávače.  

Volba padla na oděvní gigant Zalando. Porota svůj výběr zdůvodnila mimo jiné tím, že Zalando používá filtr na základě indexu Higg MSI, což je nástroj, který neměří celkový dopad hotového výrobku. Přesto je právě tento filtr populární na řadě e-shopů. Podle poroty by oděvní průmysl měl zacházet s pojmem udržitelnosti velmi opatrně. Musí být zavedeny přísné požadavky na jeho používání pro kategorii produktů s vysokým dopadem na životní prostředí a zdokumentovanými problémy, kromě ekologických hledisek také v oblasti pracovních podmínek ve výrobě. Produkce oděvů je navíc zdrojem značného množství světových emisí. Když si však spotřebitel chce koupit co nejudržitelnější kus oblečení od Zalanda, paradoxně mu při větším počtu označených filtrů obchod nabízí více alternativ. Mělo by to být naopak.

Koncepce filtru, který pomáhá spotřebitelům šetřit životní prostředí, je v zásadě dobrá. O to důležitější je vyvarovat se zavádějících funkcí. Vyřešit tento problém by mohlo filtrování podle uznávané a účinné nezávislé certifikace.

Výroba textilu a obuvi stojí za 8 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Módní průmysl má vysokou spotřebu vody a chemikálií, znečišťuje půdu a vodní zdroje a ovlivňuje biologickou rozmanitost. Až 35 % mikroplastů v mořích a oceánech pochází z umělých textilií. Internetoví prodejci patří mezi největší tahouny obrovského objemu zboží v segmentu rychlé módy. Je proto důležité, aby hráči jako Zalando postupovali zodpovědněji při propagaci ekologických alternativ.

Po udělení Green Washing Award společnost Zalando oznámila, že problematický filtr odstraní a nahradí jej informacemi o specifických vlastnostech svědčících o udržitelnosti produktů, jako je organický materiál, recyklovaný materiál nebo přírodní složení.

Norská spotřebitelská organizace Forbrukerrådet podala stížnost za klamavý marketing na všechny nominované firmy u Norské agentury pro ochranu spotřebitelů.

Související články