poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Antiperspiranty v testu před potem neochránily

13.10.2022

Antiperspiranty pro muže nejsou příliš účinné. Doporučení ke koupi nezískal žádný. Potlačit tvorbu potu totiž v testu rakouské spotřebitelské organizace VKI nezvládl ani jeden.

Tým VKI se zaměřil na spreje Axe Gold Dry Protection 48h, Cien Men Extra Dry, Dove Men + Care Clean Comfort 48h Anti-Transparency, Hema 48h grapefruit a zázvor, Nivea Men Black & White 48h, Nivea Men Dry Impact, Ombia Men Defense 48h a Rexona Men Cobalt Dry. Cílem bylo zjistit, jak účinně brání pocení a zda potlačují zápach v podpaží. Největší slabinou produktů bylo omezení tvorby potu. Pouze Nivea Men Black & White 48h v tomto ohledu dosáhl na průměrnou známku. Oproti loňskému testu VKI, do kterého byly zařazeny pánské antiperspiranty v provedení roll-on, byly výsledky znatelně horší. Podle odborníků však forma aplikace nesmí mít vliv na účinek antiperspirantu.

Testované spreje si poradily se zápachem mnohem lépe než se samotným pocením. Sedm z osmi výrobků potlačovalo zápach velmi dobře. Přitom ochrana před pachem není stěžejním úkolem antiperspirantů, nýbrž deodorantů. Antiperspiranty mají hlavně snižovat tvorbu potu. Jde tedy o odlišné kosmetické produkty. Často jsou však v regálech promíchané a na záměně pojmů mají podíl také sami výrobci, kteří uvádějí na trh antiperspiranty jako deodoranty nebo propagují deodoranty jako ochranu proti potu. V tomto testu byl matoucí název vzorku značky Hema, nabízený jako „Deo sprej“. Vzhledem k obsaženým látkám patřil jednoznačně mezi antiperspiranty.

Nejčastěji používanou antiperspirační látkou je chlorohydrát hliníku. Vyskytoval se v sedmi z osmi testovaných produktů. Dříve se předpokládalo, že hliníkové soli přinášejí zdravotní rizika, a proto někteří výrobci používají na deodorantech označení „bez hliníku“. Bylo však spolehlivě prokázáno, že hliníkové sloučeniny z antiperspirantů se vstřebávají v zanedbatelném množství. Hliník je všudypřítomný v životním prostředí a nachází se v mnoha dalších produktech, takže se není třeba obávat antiperspirantů.

Více znepokojující je obsah endokrinních disruptorů, které se vyskytovaly ve všech testovaných produktech kromě Ombia Men Defense. Cyklické siloxany byly obsaženy v šesti vzorcích. Jde o sloučeniny, které se hromadí v životním prostředí a škodí přírodě. Jsou zakázány v oplachové kosmetice, jako jsou sprchové gely nebo šampony. Čtyři vzorky obsahovaly endokrinní disruptor BHT.

Přestože všechny testované produkty chránily před pachem v podpaží, neplnily svůj hlavní úkol, kterým je snížení pocení. Proto nelze doporučit k nákupu žádný z nich, uvedla VKI.

Související články