poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tygří mast je placebo a může vyvolat alergické reakce

18.10.2022

Různé druhy tygří masti, používané například k uvolnění nebo prohřátí ztuhlých svalů či k úlevě od bolesti, nebývají neškodné a jejich účinek je spíše psychologický, varovala belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Tygří mast je natolik populární, že ji vyrábějí také privátní značky některých drogistických řetězců. O léčivých schopnostech však neexistují přesvědčivé vědecké důkazy. Některé složky mohou vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Červená tygří mast (Red Tiger Balm) je podle výrobců vhodná pro ošetření ztuhlých svalů a kloubů, modřin a výronů či kousnutí hmyzem a má zahřívací účinek. Lze ji aplikovat lokálně na bolavá místa a zanechává barevné stopy na oblečení. Bílá tygří mast (White Tiger Balm) údajně uvolňuje ucpaný nos, zbavuje bolesti v hlavě a spáncích a pocitu těžkého žaludku, je vhodná k ošetření ztuhlých svalů a kloubů, pohmožděnin a výronů a bodnutí hmyzem. Aplikuje se na svaly a klouby, pod nos, na břicho, čelo nebo spánky. Tyto masti obsahují například bylinné a rostlinné extrakty, jako je kafr, mentol, hřebíčkový, skořicový či mátový olej.

Všechny zahřívací masti fungují na stejném principu: obsahují látky, které působí na pokožku, vyvolávají pocit tepla a odvádějí pozornost mozku od skutečné bolesti. Nezahřívají svaly nebo klouby, pouze zlepšují prokrvení vrchních vrstev kůže, analgetický účinek tepla do větší hloubky je tak hlavně psychologický Podle belgického týmu nebyly provedeny důvěryhodné vědecké studie, které by prokazovaly, že tygří masti pomáhají proti akutním nebo chronickým bolestem svalů a kloubů, ale ani proti ostatním problémům, které výrobci zmiňují.

Nejde o léčivo, nýbrž o kosmetický přípravek, proto jeho bezpečnost není přísně kontrolována. Tygří masti mohou vyvolat alergické reakce kvůli obsahu kafru, mentolu, skořicového oleje a řady vonných látek nebo dalších složek. Po aplikaci může dojít ke kožním zánětům a ve vzácných případech dokonce k popáleninám. Před prvním použitím proto vždy vyzkoušejte přípravek na malém kousku kůže. Neaplikujte tygří masti na rány, poškozenou nebo podrážděnou pokožku, pod obvaz nebo na kůži zahřátou jiným způsobem. Vyhněte se kontaktu s očima nebo sliznicí úst, nosu či genitálií. Po aplikaci si vždy důkladně umyjte ruce.

Kafr a mentol jsou při požití nebezpečné a mohou způsobit otravu, zejména u dětí. Uchovávejte proto takové produkty mimo dosah dětí a nepožívejte je v těhotenství.

Pokud bolest svalů nebo kloubů po několika dnech klidu nezmizí sama, vsaďte raději na protizánětlivou mast nebo gel, například na bázi ibuprofenu. U tohoto typu výrobků totiž existují důkazy, že pomáhá zmírňovat akutní bolesti svalů nebo chronické kloubní potíže účinněji než placebo.

Související články