poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělé zavádějí nižší DPH na menstruační potřeby

19.10.2022

Menstruační potřeby ve Španělsku budou nově zatíženy pouze 4% daní. Je to důležitý krok v boji proti menstruační chudobě.

Menstruační vložky, tampony, kalíšky či kalhotky patří k základním výrobkům osobní potřeby, bez kterých se ženy neobejdou. Vzhledem k délce reprodukčního věku může celková částka, kterou za ně žena během svého života zaplatí, dosáhnout dle průzkumů přes 2200 eur. Spotřebitelská organizace OCU vyzývala ke snížení zdanění řadu let. Nyní španělská vláda oznámila, že DPH na menstruační potřeby klesne z 10 % na 4 %.

Jde o opatření schválené již v rámci rozpočtu na rok 2019. Vložky a tampony, stejně jako alternativy typu menstruačních kalíšků nebo menstruačních kalhotek jsou součástí základní ženské hygieny, proto španělští kolegové doufají, že se změna bude vztahovat na všechny.

Náklady na menstruační potřeby se mohou lišit. Potřeby žen jsou individuální, odvíjejí se od intenzity menstruačního krvácení a záleží na osobních preferencích. Vložky a tampony jsou nejpoužívanějším, ale nejnákladnějším řešením. Menstruační kalíšek je naopak udržitelnější alternativou a vychází levněji.

Možnost používat produkty základní osobní hygieny, ke kterým patří menstruační potřeby, je nezbytné nejen ze zdravotních důvodů, ale také k zajištění důstojnosti jedince. Proto musí být všechny cenově dostupné. Pouhé snížení DPH však nezabrání menstruační chudobě, upozornili kolegové z OCU. Nenahraditelné jsou různé programy pro pomoc ženám bez prostředků, bez kterých se boj s tímto problémem neobejde.

Související články