poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Shrinkflace – když výrobek klame tělem

20.10.2022

Termínem shrinkflace se nově označuje marketingový trik, kdy cena výrobku zůstává stejná, ale obsah balení je menší. Jde o praxi zvláště oblíbenou v dobách krize.

Spotřebitelé si stále častěji stěžují na skutečnost, že balení potravinových výrobků mají menší obsah než dříve. Pro tento jev se používá slovo „shrinkflace“, které vzniklo z anglického „shrink“ (zmenšit, smrsknout) a pojmu inflace. Ve slovnících ještě obvykle není, ale Wikipedie jeho výskyt zaznamenala. V automatickém překladu internetového překladače se může objevit jako komicky znějící „smrskflace“.

Jde o snížení velikosti porce spotřebního zboží nebo zmenšení obsahu obalu, aniž by se změnila velikost samotného balení.  Cílem je skrýt inflaci a vytvořit iluzi stejné ceny za stejný výrobek. Velikost obalu tedy zůstává stejná a jednotková cena často také, což vede spotřebitele k domněnce, že se nic nezměnilo. Shrinkflace zasahuje do všech sektorů – projevuje se v potravinách, kosmetice, mycích prostředcích nebo u toaletního papíru.

Podle rakouské spotřebitelské organizace VKI jde o podvod na úkor spotřebitelů. Shrinkflace není žádnou novinkou, praktikuje se již dlouho, ale v současné krizi je stále populárnější. Mnozí výrobci se ospravedlňují zdražením surovin, ale někteří tvrdí, že sami spotřebitelé chtějí menší porce nebo že je pro zákazníky snazší koupit méně zboží než zaplatit více.

Jakkoli je skryté zvyšování cen nepříjemné, není zakázané. Informace na obalu však nesmí být zavádějící a musí se řídit platnými předpisy. To platí i pro uvedení množství obsahu. V zájmu spotřebitelů je však žádoucí, aby zvýšení cen bylo rozpoznatelné na první pohled. Pokud výrobce zmenší obsah, měl by o tom informovat na obalu. Nižší obsah by navíc měl ovlivnit velikost balení, a to nejen z ekologických důvodů.

Podle VKI se kromě shrinkflace rozmáhá také praxe zachování množství v balení, ale zhoršení kvality výrobku. Například v chipsech Pringles se nově používá palmový olej. Takových změn si všimnou pouze spotřebitelé, kteří pravidelně věnují pozornost seznamu složek.

Sledování shrinkflace v obchodech je obtížný úkol. Pomáhá srovnání ceny za 100 g nebo za kilogram, která musí být u většiny potravin uvedena na cenovce. Tímto způsobem zjistíte, který produkt v kategorii je levnější, a to bez ohledu na velikost balení a jeho obsah.

Související články