poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nový způsob vaření těstovin přináší výborné výsledky

25.10.2022

Italský test prokázal, že pasivně uvařené těstoviny jsou stejně dobré a někdy lepší než těstoviny připravované obvyklým způsobem. Potěšení z jejich konzumace navíc zvyšuje vědomí, že příprava šetří energie.

Informace o tom, že italští kuchaři v rámci šetření energiemi zkoušejí připravovat těstoviny v horké vodě, která se nevaří po celou dobu, pronikla nedávno také do zpráv české veřejnoprávní televize. Spotřebitelská organizace Altroconsumo zjišťovala, zda tento postup pasivního vaření ovlivňuje chuť v případě tří značek semolinových penne rigate a tří značek semolinových špaget.

Způsoby pasivního vaření se mohou lišit, ale během testu kuchaři přísně dodržovali stejný postup. V hrnci přivedli k varu dva litry vody na 250 gramů těstovin a osolili je. Vhodili do vařící vody těstoviny a zamíchali. Jakmile se voda začala znovu vařit, vypnuli zdroj tepla, přikryli hrnec poklicí a vyčkali nejméně o minutu déle, než byla doba doporučená na balení. Poté těstoviny scedili.

Následně se srovnával výsledek tradičního a pasivního vaření. Posuzovala se například odolnost, lepivost, stupeň vstřebávaní omáčky nebo chuť a hlavními hodnotiteli byli zkušení profesionální kuchaři.

Závěry byly potěšující –mezi výsledky obou způsobů vaření nebyl žádný chuťový rozdíl. V případě tří značek penne rigate měly vzorky uvařené pasivním způsobem dokonce lepší vzhled, protože se o sebe třely ve vodě méně než při klasickém varu.

Při pasivním se přívod energie vypne v průměru o 8–9 minut dříve než při klasické přípravě. Lze s ním ušetřit jak na plynovém vařiči, tak na klasické elektrické nebo indukční plotýnce.

Související články