poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obsahuje polské drůbeží technické oleje?

26.10.2022

Polská média přišla s informací, že tamní krmiva pro drůbež mohou obsahovat technické oleje. Příslušné instituce však nevydaly potřebná varování pro spotřebitele a nezveřejnily informace, které by ochránily koncové zákazníky i výrobce, kteří do aféry zapojeni nejsou.

Na začátku října polští novináři informovali o použití technických olejů při výrobě drůbežího krmiva, která byla následně dodána velkým producentům drůbeže. Chovatelé se v  kauze octli v roli obětí, pozici spotřebitelů jako poškozených však nikdo neřešil. Nedostalo se jim adekvátních informací od úřadů ani dostatečného poučení. Nicméně právě koncoví zákazníci jsou hlavními oběťmi této aféry, upozornila spotřebitelská organizace Pro-Test.

Výrobci mohou v každé fázi dodavatelského a výrobního řetězce kontrolovat kvalitu surovin a vyrobeného zboží laboratorními testy, zejména když jde o výhodné nabídky za nižší cenu a s kratší dodací lhůtou, než bývá obvyklé. Spotřebitelé však takovou možnost nemají a bez ochrany příslušných institucí jsou odkázáni na práci novinářů nebo neziskových organizací. Bez informací nemohou činit informovaná rozhodnutí o nákupu.

Na Slovensko se dováží drůbeží produkty z Polska, proto Štátna veterinárna a potravinová správa SR varovala před konzumací polského drůbežího masa do vyřešení problému, a to z důvodu nedostatečnosti informací o zdravotních rizicích pro spotřebitele. V samotném Polsku se tak nestalo. Podle polských kolegů tamější hygienické a veterinární služby nepodnikly vůči veřejnosti příslušné kroky, aby ochránily nejslabšího účastníka trhu, tedy spotřebitele. Nezveřejnily ani seznam výrobců problematického drůbežího zboží nebo krmiv. Dokud se tak nestane, budou dále poškozováni nejen koncoví zákazníci, ale také výrobci, kteří s aférou nemají nic společného.

Organizace Pro-Test se rozhodla, že kvůli nedostatečnému informování spotřebitelů o kvalitě potravinářských výrobků ze strany polských státních úřadů osloví členy asociace spotřebitelských organizací ICRT (International Consumer Research & Testing) s návrhem testovat na jednotlivých trzích výrobky z Polska, které mohou obsahovat zbytky technických olejů. Dále vyzvala polskou veterinární inspekci a polskou hygienickou inspekci k poskytnutí veřejných informací v souvislosti s odhalenými nesrovnalostmi.

Související články