poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Používání přenosného elektrického ohřívače vzduchu má svá pravidla

8.11.2022

Teplovzdušný ventilátor, elektrický radiátor či jiný přenosný elektrický ohřívač vzduchu je třeba dobře vybrat a správně používat, aby netrpěla peněženka a nedocházelo k nebezpečným situacím. Nabízíme vám rady britské spotřebitelské organizace Which?, jak se vyhnout nejčastějším chybám.

Přenosné elektrické ohřívače vzduchu místnost rychle a intenzivně vytopí, ale mají vysokou spotřebu elektřiny. Proto je třeba je používat šetrně a promyšleně. Je také nutné dbát na bezpečnost a nezvyšovat riziko vzniku požáru.

Neumisťujte je příliš blízko nábytku či jiných předmětů, zejména hořlavých. Londýnský hasičský sbor radí: „Je naprosto nezbytné, aby ohřívače byly umístěny v dostatečné vzdálenosti od záclon, nábytku či papírů a aby nikdy nebyly používány k sušení oblečení. Vždy seďte alespoň metr od ohřívače, zejména při práci z domova, protože může dojít ke vzplanutí vašeho oděvu nebo židle. Umístěte ohřívač tak, aby jej nikdo nepřevrhl, a nepouštějte do jeho blízkosti domácí zvířata.“

Nenechávejte přístroj bez dozoru. V domácnostech s malými dětmi nebo domácími mazlíčky je zvýšené riziko převržení ohřívače. Dítě přes něj může přehodit něco hořlavého. Pokud se chystáte opustit místnost na delší dobu, ohřívač vypněte.

Vyberte si výrobek, který odpovídá vašim potřebám. Ventilátorové ohřívače zahřejí prostor rychleji, ale bývají hlučnější a nevyhřejí místnost zcela rovnoměrně. Jsou vhodné ke krátkodobému použití. Radiátorům trvá déle, než dosáhnou kýženého účinku, ale mají tichý provoz a příjemné teplo je pak v celé místnosti. Jsou vhodné pro dlouhodobější ohřev.

Vyšší cena nezaručuje lepší výkon. Spotřebitelské testy ukazují, že mezi levnými ohřívači vzduchu jsou i takové, které se bezproblémově postarají o vaše pohodlí a zároveň udrží provozní náklady na minimu, zatímco některé z nejdražších v testech zklamaly, často kvůli špatným termostatům.

Nenechávejte ohřívač zapnutý na maximum déle, než je nutné. Jakmile se místnost ohřeje podle vašich představ, snižte výkon. Pokud má přístroj termostat, použijte jej. Snížíte tak produkci tepla a spotřebu energie na úroveň, která stačí k udržení příjemné okolní teploty, aniž by zbytečně zvyšovala náklady.

Nekupujte neopravený přístroj z druhé ruky. Při nákupu zánovního spotřebiče zkontrolujte, zda není poškozený (uvolněný kabel, porušený nebo chybějící bezpečnostní kryt, porušená stabilita) nebo zda nebyl model hromadně stažen z trhu.

Nepoužívejte interiérový elektrický ohřívač ve venkovním prostředí. Je to velké plýtvání energií. V exteriéru používejte spotřebiče, které jsou k tomu určené. Podle týmu Which? je venku nejlepším řešením infrazářič, protože poskytuje sálavé teplo – neohřívá vzduch, nýbrž předměty ve své blízkosti, a to pomocí infračerveného záření, čímž snižuje tepelné ztráty. Terasové ohřívače nejsou příliš ekologické, ale jsou v tomto ohledu lepší než interiérové.

Související články