poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výhody chráničů matrací

9.11.2022

Chránič matrace sice nenahradí dobrou matraci, ale může vyvážit nedostatky té stávající. Jeho použití může oddálit nákladnější nákup nové matrace.

Matracový chránič vypadá jako tenká matrace i potah zároveň. Máte-li příliš tvrdou nebo naopak měkkou matraci, chránič může problém zmírnit a pomoci zlepšit kvalitu spánku. Hodí se také v případě, že potřebujete matraci zvýšit. Výška různých modelů se pohybuje v rozmezí 3–8 cm. Prémiové chrániče jsou levnější alternativou nové matrace. Neposkytují plnohodnotnou podporu těla jako běžná matrace, ale mohou zlepšit rozložení váhy a poskytnout větší pohodlí. Většina špičkových modelů má měkkou texturu, určenou k odpružení tvrdších matrací, ale existují také ​​pevnější modely vhodné pro matrace, které jsou příliš měkké. Chránič matrace lze použít také na roztahovací pohovku, kde sjednotí nerovnosti a vytvoří pocit pohodlné postele.

Na trhu lze koupit čtyři hlavní typy matracových chráničů: z paměťové pěny, peří a prachového peří, mikrovlákna, dutých vláken nebo latexu. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats shrnula jejich výhody a nevýhody.

Paměťová pěny je materiál citlivý na teplotu, který se přizpůsobí konturám těla. Chrániče z paměťové pěny jsou vhodné pro neklidné spáče i osoby s artritidou a bolavými klouby a dobře řeší problém tvrdé matrace. Během spánku se však mohou nepříjemně zahřívat nebo omezovat snadný pohyb, bývají dražší než ostatní modely a zpočátku mívají syntetický pach.

Chránič z peří a prachového peří má tradiční strukturu. Nezahřívá se, nemá vliv na pohyb spícího a je velmi jemný a měkký. Je třeba jej pravidelně natřepávat, aby časem neztratil na objemu. Nemá hypoalergenní varianty. Peří může propíchnout látku a vylézat ven. Někdy pochází z výroby, při které nejsou dodržovány etické standardy nebo pravidla udržitelnosti.

Mikrovlákno je syntetický materiál, který se často používá k výrobě lůžkovin. Je z velejemných polyesterových a nylonových látek, které přirozeně absorbují vlhkost. Dutá vlákna zase umožňují cirkulaci vzduchu, což usnadňuje odpařování vlhkosti. Chrániče z těchto materiálů mají nejnižší ceny. Jsou měkké, jemné, nezadržují teplo a nepáchnou. Mohou být v hypoalergenním provedení. Nejsou však prodyšné jako ostatní typy, mohou se časem proležet a jsou nejméně odolné. Některé jsou potažené latexem.

Související články