poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak dopadla kontrola dodržování teplot chlazených a mražených potravin z e-shopů?

11.11.2022

Internetoví prodejci potravin kontrolovaní Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí dodržují správnou teplotu chlazeného a mraženého zboží při doručení zákazníkovi.

Nákup potravin na dálku v posledních letech velmi stoupl. Chlazené zboží musí prodejci po celou dobu udržovat v určené teplotě, aby bez úhony dorazilo k cílovému zákazníkovi. V okamžiku předání má teplota výrobku odpovídat teplotě uvedené výrobcem na obale. Porušení tohoto pravidla může negativně ovlivnit kvalitu potraviny a potažmo ohrozit zdraví spotřebitele. Při vystavení chlazeného či mraženého zboží vyšším teplotám dochází k množení bakterií. Opětovné snížení teploty už k nápravě problému nestačí.

Při dodání nákupu až do domu je plnění těchto požadavků komplikovanější než při prodeji v kamenném obchodě, ale povinnost zůstává, protože všichni zákazníci mají stejná práva nezávisle na způsobu nakupování.

Inspektoři proto v letních měsících kontrolovali dodržování pravidla teplotního řetězce u chlazených potravin zakoupených online. Pod tzv. zastřenou identitou objednali 15 chlazených výrobků z 9 e-shopů. Výsledky potěšily – ve všech případech byly pro distribuci zajištěny správné podmínky a objednané potraviny měly při doručení teplotu uvedenou výrobcem na obalu. Podrobné informace o kontrole jsou zveřejněné na portálu Potraviny na pranýři

Související články