poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Patnáct způsobů, kterými ušetříte za oblečení a obuv

14.11.2022

Existuje řada způsobů, jak ušetřit při nákupu nového oblečení a obuvi. Nabízíme vám tipy spotřebitelské organizace Which?, které se hodí do dobrých i horších časů.

Vyberte si boty v oddělení pro děti. Máte-li velikost do 38 (5), můžete ušetřit, protože dětské boty mohou být v některých zemích levnější. Například ve Spojeném království se na ně dokonce nevztahuje DPH.

Recyklujte oblečení v obchodních řetězcích. Některé přijímají staré oblečení a dají vám za něj poukázku na slevu. Tento typ slev sice vede k dalšímu nákupu, ale pokud už máte vybráno, ušetříte.

Swapujte. Swaping nebo také swishing je výměna oblečení s jinými lidmi. Můžete se domluvit s přáteli, na sociálních sítích, můžete se i zúčastnit swapů pro veřejnost.

Kupujte oblečení z druhé ruky. Způsobů je hodně – v second-handech, v dobročinných obchodech, na bleších trzích a burzách, na sociálních sítích či za pomoci speciálních mobilních aplikací.

Vyhledávejte slevové kódy. Často lze získat slevu přihlášením k odběru novinek, registrací do věrnostního programu s kartou či aplikací nebo tím, že doporučíte známé nebo přátele (bylo by však správné získat předtím jejich souhlas).

Nakupujte kvalitní zboží. Zvažujte, co stojí za to koupit. Za kvalitní oblečení někdy zaplatíte trochu více, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Rozhodně to však neznamená, že nejdražší zboží je vždy nejkvalitnější. Při výběru vám pomohou spotřebitelské testy. V případě problémů využijte svá práva na vrácení nebo reklamaci. Nevíte-li si rady, obraťte se na naši poradnu.

Půjčujte si oblečení, když něco potřebujete pouze výjimečně či jednou do roka – od slavnostního oděvu po lyžařské vybavení.

Opravujte. Dobré boty mohou sloužit déle, když o ně budete pečovat a svěříte je při poškození ševci. Vyjde to podstatně levněji než koupě nových. Se žmolky na krásném svetru si snadno poradí malé zařízení na baterky. Drobné opravy a úpravy oblečení pořídíte za slušnou cenu u švadleny za rohem nebo v krejčovství v obchodním centru (nebojte se vzletných názvů typu „krejčovský salon“).

Perte méně. Příliš časté praní může zkrátit životnost oblečení. Například výrobce značky Levi's doporučuje prát džíny po 10 nošeních a sušit je na šňůře, nikoliv v elektrické sušičce, aby si zachovaly tvar a nesrazily se. Když budete sušit oblečení ve stínu a obrácené naruby, zabráníte vyblednutí.

Kupujte boty z výlohy i poslední páry. Mnoho obchodních řetězců má regály s posledními kusy prodávaných modelů, a to v různých velikostech. Některé byly vystavené ve výloze, jiné se pouze neprodaly.

Plánujte i nákupy ve výprodeji. Určete si rozpočet a vytvořte seznam toho, co byste si rádi pořídili, včetně cen – můžete si vše vyfotit v obchodě nebo uložit do nákupního košíku v e-shopu. Pokud je pak stejná položka ve slevě nebo výprodeji, budete přesně vědět, kolik ušetříte, nakolik si to můžete dovolit a zda jde opravdu o výhodnou koupi. Když se konkrétní zboží vyprodá dříve, můžete si aktivovat upozornění o naskladnění.

Džíny repasujte. Když vyblednou a nebudou se vám líbit, nechte je obarvit odborně nebo se do toho pusťte sami. Nebudete se muset rozloučit s oblíbeným kouskem ani utratit za nový. Lze také ustřihnout nohavice a vyrobit si kraťasy nebo džíny přešít jinak.

Využijte služby cashback, pokud ji vaše banka nabízí. Někdy lze z internetových nákupů nebo plateb kartou získat určitou část zpět.

Nakupujte v outletových prodejnách. Obchody se značkovým zbožím starších kolekcí za nižší cenu jsou kamenné i internetové.

Žádejte o slevu za vady. Pokud si na oblečení či obuvi, o které máte zájem, všimnete malé vady, například chybějícího knoflíku nebo skvrny, požádejte o snížení ceny. V horším případě neuspějete. Pak zvažte, zda chcete zaplatit plnou částku za vadný výrobek, nebo zda budete umět vadu sami a snadno odstranit.

Související články