poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou hranolky z horkovzdušné fritézy skutečně zdravější?

15.11.2022

Příprava hranolků v horkovzdušné fritéze může méně škodit zdraví než jiné metody. Hranolky jsou chutnější než z horkovzdušné trouby, mohou být jako z pánve, ale obsahují méně tuku.

Britská spotřebitelská organizace Which? vysvětlila, nakolik je pravdivé tvrzení výrobců, že hranolky z horkovzdušné fritézy chutnají jako smažené, ale obsahují méně kalorií, protože k přípravě stačí mnohem méně oleje.

V klasické fritéze je jídlo ponořeno do horkého oleje a smaží se v něm. Potraviny tak absorbují mnoho tuku. Teplovzdušné trouby generují teplo a vaří jídlo cirkulujícím horkým vzduchem. Horkovzdušné fritézy fungují podobně jako horkovzdušné trouby, ale mají menší nádobu, kde se jídlo připraví rychleji a méně se vysuší. Stejně jako u horkovzdušné trouby lze použít velmi málo oleje, přitom následná chuť se více podobá smažení na pánvi, než když použijete troubu. Ve skutečnosti nemusíte použít žádný tuk, ale snížíte tím následný dojem smaženého pokrmu. Tuk totiž podporuje chemický proces známý jako Maillardova reakce, při kterém hranolky získají tmavě žlutou až hnědou barvu a charakteristickou smaženou chuť. K tomu však stačí polévková lžíce oleje.

Pokud máte čerstvě nakrájené hranolky, opláchněte je nejprve ve vodě. Odstraníte tak část škrobu ve vnější vrstvě a hranolky budou na povrchu křupavé a uvnitř nadýchané. Ujistěte se, že nejsou při vložení do fritézy vlhké, můžete je osušit utěrkou. Budou pak křupavější. Nemá-li vaše fritéza lopatku, která hranolky při vaření sama promíchá, v polovině smažení je vyndejte a pořádně protřepejte. Koš nebo zásuvku můžete mít zcela plnou, ale lepší je naplnit ji jen z poloviny, aby vzduch lépe cirkuloval.

Nejlepší horkovzdušné fritézy generují velmi silné teplo a dobře distribuují vzduch po celé nádobě, mají ovšem nejvyšší spotřebu elektřiny. Dobrá fritéza musí mít jednoduché ovládání a snadný způsob čištění. Šikovným pomocníkem je automatická míchací lopatka, ale není nepostradatelná.

Související články