poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některá glazovaná keramika může do jídla uvolňovat těžké kovy

16.11.2022

Vzpomínková keramika z cest nebo starožitné kousky mohou uvolňovat do jídla těžké kovy a škodit zdraví, upozornila dánská spotřebitelská organizace Fobrugerrådet Tænk. Existují způsoby, jak se ochránit.

Barevná keramika je lákavým suvenýrem z cest, který se pak obvykle používá jako dekorace, často také při stolování. Ovšem ne všechny výrobky jsou vhodné pro styk s potravinami. Glazura může obsahovat velké množství olova nebo kadmia. Kadmium se hromadí v organismu a zvyšuje riziko vzniku řady chorob, například nemocí ledvin nebo rakoviny. Olovo způsobuje řadu zdravotních problémů včetně poškození mozku. Největší nebezpečí těžké kovy představují pro děti. Použití jedné nádoby obvykle nevede k zdravotním problémům, ale olovo a kadmium se mohou do organismu hromadit z různých zdrojů.

Pokud si nejste jisti, že nádoba je určena ke stolování a styku s jídlem, neměli byste ji tak používat. Pestrá glazura na dekorativních miskách z dovolené často obsahuje těžké kovy, zejména když suvenýr pochází ze zemí mimo EU, kde neplatí tak přísné normy. Při koupi ručně vyrobených produktů je vhodné se zeptat, zda jsou určeny pro styk s potravinami.

Glazura na staré keramice může být rovněž problematická, protože Evropská unie stanovila limitní hodnoty pro těžké kovy až v roce 1984. Riziko je vysoké zejména v případě, že nádobu používáte pro kyselé nápoje nebo potraviny, jako jsou nakládaná zelenina nebo ovocná šťáva, protože těžké kovy se uvolňují hlavně pří kontaktu s kyselými látkami.

Hledejte na nádobách symbol se sklenicí a vidličkou, který znamená, že je výrobek splňuje limitní hodnoty pro styk s potravinami. Určení nádoby může napovědět i slovní označení. Máte-li pochybnosti, zeptejte se výrobce, zda je v glazuře olovo nebo kadmium.

Související články