poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Irské smetanové likéry privátek šlapou na paty Baileys

18.11.2022

Britský senzorický test irských smetanových likérů ovládl světoznámý výrobek značky Baileys. Dva levnější produkty si s ním ale nijak nezadaly a umístily se těsně za ním.

Britská organizace Which? srovnala v slepém chuťovém testu irských smetanových likérů výrobek Baileys a obdobné nápoje vlastních značek obchodních řetězců Aldi, M&S, Morrisons, Sainsbury's a Tesco, aby zjistila, nakolik mohou cenově výhodnější nápoje konkurovat prémiovému originálu. Výrobky hodnotil tým 72 spotřebitelů, kteří pravidelně nakupují a konzumují irský smetanový likér a tvoří reprezentativní vzorek britské populace. Skóre bylo založeno na chuti (50 %), aromatu (20 %), pocitu v ústech (15 %) a vzhledu (15 %).

Celkové prvenství získal likér Baileys (s hodnocením 76 %), ale výrobky Aldi a Sainsbury's se umístily těsně za ním (74 %). Většina degustátorů ocenila na Baileys sladkost, krémovost a výraznou chuť. Jde o nejdražší výrobek v testu, před svátky jej však lze často pořídit v akci. S polovičními náklady si ovšem spotřebitel může dopřát srovnatelný zážitek s irským smetanovým likérem značky Aldi. Jeho aroma bylo sice hodnoceno o něco hůře než aroma Baileys, ale vzhled, chuť a pocit v ústech byly podle hodnotitelů na stejné úrovni jako u velké značky.

Likér Sainsbury's se cenově pohyboval mezi Aldi a Baileys a umístil se na děleném druhém místě. Získal vysoké známky za uspokojivou chuť a pocit v ústech a je to jediný likér privátky v testu, který se svým aromatem vyrovnal Baileys.

Vzorek od Tesca (72 %) byl druhý nejlevnější v testu a blížil se svými výsledky první trojici. Likér značky M&S (66 %) skóroval poměrně dobře, ale 51 % účastníků testu u něj považovalo příchuť alkoholu za příliš silnou. Nápoj od Morrisons (66 %) rovněž nepohořel, ale podle zhruba poloviny ochutnavačů nebyl dostatečně hustý nebo krémový.

Testovaly se neochucené, základní verze výrobků. Všechny testované vzorky obsahovaly 17 % alkoholu. Do testu nebyly zahrnuty irské likéry dalších privátních značek, protože v té době nebyly k dispozici.

Na trhu lze koupit jako levnější alternativu k irskému smetanovému likéru nápoje označené jako Country Cream. Zatímco irské smetanové likéry jsou vyráběny ze směsi irské whiskey a smetany, Country Cream obsahuje místo whiskey například víno, fermentovaný alkohol nebo lihoviny a má obvykle nižší obsah alkoholu.

Související články