poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Opar se hojí sám, masti ani náplasti nepomáhají

21.11.2022

Drahé značkové přípravky na léčbu oparu nejsou o nic účinnější než kterákoliv mast s aciklovirem, upozornila spotřebitelská organizace Test-Achats. Běžný opar se hojí postupně sám a nepomůže ani mast, ani náplast.

Nabídka volně prodejných prostředků proti oparu je bohatá, reklamy však lákají pouze na nákladnější výrobky, jako jsou Zovirax, Compeed, Herpatch Serum či Urgo Filmogel. Žádný z nich ovšem výrazně neurychluje hojení oparu a působí stejně jako podstatně levnější generické přípravky. Sliby o zmínění bolesti nebo dokonce snížení nakažlivosti oparu tím, že se přes něj vytvoří ochranný film, nejsou podle belgických kolegů podloženy přesvědčivými vědeckými důkazy.

Běžné opary jsou obvykle slabé a krátkodobé, proto nevyžadují zvláštní léčbu. U lidí se zdravým imunitním systémem infekce po jednom až dvou týdnech odezní sama, aniž by zanechala jizvy nebo jiné trvalé následky. Stačí udržovat místo čisté a nedotýkat se ho. Pokud je vám opar silně nepříjemný, svědí a pálí, kupte si v lékárně jakoukoliv mast na bázi acikloviru a aplikujte ji každé 2–4 hodiny.

Nečekejte však zázraky ani od drahých mastí – hojení mohou zkrátit o maximálně 12–24 hodin. Reklamy náplastí na opar sice vyvolávají představu silně účinného výrobku, ale i v těchto případech jde pouze o zavádějící dojem. Podle studií nejsou o nic účinnější než aciklovir ve formě masti.

Ani babské rady, jako je mazání alkoholem či zubní pastou, opar neléčí. Alkohol může hojení dokonce zpomalit. Kostky ledu na chvíli zmírní bolest, ale neurychlí hojení a mohou poškodit sliznici na vnitřní straně rtu.

Související články