poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za jakých podmínek se smí zvěřina dostat k českým spotřebitelům

22.11.2022

Zacházení se zvěřinou a její prodej či poskytnutí konečnému spotřebiteli podléhá přísným pravidlům jak ve výrobních závodech, tak u myslivců a uživatelů honitby, připomněla Státní veterinární správa v sezoně probíhajících honů.

Zvěřina se může dostat na trh v České republice dvěma legálními způsoby – přímým prodejem malého množství po povinném prohlédnutí tzv. vyškolenou osobou a ze zvěřinového závodu, kde je odborný veterinární dozor. Některé druhy, například divoká prasata, musí být vždy bezpodmínečně vyšetřeny na přítomnost parazita svalovce (trichinela) oprávněnou laboratoří.

Uživatel honitby může prodávat zvěřinu v kůži nebo peří konečným uživatelům přímo nebo přes maloobochodní prodejnu, a to v malém množství definovaném legislativou. Drobné druhy, například bažanty nebo zajíce, je povoleno prodávat rovněž na trzích. Proškolená osoba prohlédne zvíře co nejdříve po ulovení, a pokud zjistí zdravotní problém, uživatel honitby musí nechat celé tělo prověřit veterinárním inspektorem nebo jej zlikvidovat jako nevhodné k lidské spotřebě. Veterinární úřady pravidelně prověřují myslivce i osoby proškolené k zdravotním a hygienickým kontrolám zvěřiny.

Povinnost zvláštní registrace u krajské veterinární správy má každý, kdo chce zvěřinu prodávat jako maso, tedy staženou nebo porcovanou, či dodávat spotřebitelům v podobě masných výrobků. I tady platí množstevní omezení. Registrace je povinná také pro stravovací podniky, které chtějí nakoupit zvěřinu v kůži nebo peří a vařit z ní.

V příslušné legislativě EU došlo v poslední době ke změnám. Ty zohledňuje novela české vyhlášky 128/2009 Sb., která už byla Evropské komisi notifikována a čeká na zpracování českými zákonodárci a zveřejnění ve sbírce zákonů. Potřebné informace lze najít na stránkách Státní veterinární správy

Související články