poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzi rozšiřují seznam produktů s označením opravitelnosti

25.11.2022

Francouzský index opravitelnosti se začal vztahovat na další čtyři skupiny produktů – myčky na nádobí, pračky s vrchním plněním, vysokotlaké čističe a vysavače. Výrobci spustili společný web s příslušnými informacemi.

Indexem opravitelnosti se 1. ledna 2021 ve Francii začalo označovat 5 produktových kategorií - chytré telefony, notebooky, televize, pračky a sekačky na trávu. Jde o desetibodový systém, který informuje spotřebitele, nakolik lze výrobek při poruše opravit. Je založen na pěti kritériích – dostupnost dokumentace, snadnost demontáže, dostupnost náhradních dílů, cena a specifické kritérium podle kategorie (například přístup k vzdálené podpoře nebo možnost resetu).

Od 4. listopadu 2022 lze index opravitelnosti najít také na pračkách s vrchním plněním, myčkách na nádobí, vysokotlakých čističích a všech druzích interiérových vysavačů. Znamená to velký kus práce pro výrobce, kteří musí vypočítat index pro každý jednotlivý model, ale také motivaci k úpravě nabídky.

Francouzské sdružení výrobců domácích spotřebičů Gifam vytvořilo web Monindicereparabilite.fr s hodnocením příslušných produktů, a to i těch, které nejsou vyráběny jeho členy. Stránka umožňuje uživatelům vyhledat produkt a seznámit se s jeho parametry a opravitelností. U některých výrobků je k dispozici zjednodušená tabulka, která usnadňuje srovnání s ostatními spotřebiči. Dvacet osm značek už uvedlo, že bude nové službě aktivně předávat potřebné informace. U ostatních bude index opravitelnosti přebírán z internetových stránek výrobců.

Současná podoba indexu opravitelnosti ovšem není dokonalá. Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir kritizuje například váhu přisuzovanou různým kritériím v jednotlivých kategoriích. Například chytrý telefon může získat dobré hodnocení i za předpokladu, že je obtížné jej rozebrat, a televize může mít vysoký index opravitelnosti, ačkoliv dostupnost náhradních dílů není dostatečná.