poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Do EU se vrátila vzteklina, už je i na Slovensku

28.11.2022

V několika zemích Evropské unie se objevily izolované případy vztekliny. České úřady situaci monitorují a sledují situaci na našem území.

Ve Francii, Maďarsku, Rumunsku, Moldavsku, ale také na Slovensku byly v říjnu a listopadu 2022 zaznamenány případy vztekliny. Česká republika je od roku 2004 oficiálně zemí bez výskytu této nebezpečné infekce, proto Státní veterinární správa pozorně sleduje zprávy ze všech evropských a zejména sousedních států. Vzteklina je jednou z nebezpečných nákaz, u kterých platí ohlašovací povinnost v celé Evropské unii. Nakazit se může každý teplokrevný živočich. Nejčastěji se nemoc přenáší pokousáním. Je-li zvíře nezvykle agresivní a podrážděné nebo postrádá obvyklou plachost vůči lidem, je nutné se mít na pozoru.

V Česku probíhá dlouhodobý plošný monitoring vztekliny u lišek nebo psíků mývalovitých. To znamená, že se pravidelně vyšetřují 4 zvířata na 100 km2, hlavně uhynulá, utracená nebo ulovená. Každé zvíře, které poraní člověka, musí být do pěti dnů vyšetřeno veterinárním lékařem. Poslední případ vztekliny v ČR byl u lišky zaznamenán před 20 lety.

Státní veterinární správa připomněla, že při obchodních i neobchodních přesunech psů a jiných zvířat vnímavých vůči vzteklině je třeba dbát na všechny předpisy a pravidla bezpečnosti, zejména na nutnost očkování. Vzteklina je velmi rozšířená v Asii a Africe, proto je dovoz zvířat z těchto regionů nejrizikovější.

Související články