poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Itálie povolila používání sněhových návleků na pneumatiky

29.11.2022

Italské ministerstvo dopravy schválilo používání sněhových návleků na kola jako alternativu sněhových řetězů. Doposud nebyly uznávány jako náhrada za klasické sněhové řetězy.

Ačkoliv bude příslušná vyhláška novelizována až v lednu 2023, lze na italských silnicích používat sněhové návleky bez hrozby postihu už od 15. listopadu 2022. Úřady rozhodly o používání příslušné normy a kritériích, která musí návleky splňovat.

Sněhové návleky se objevily na italském trhu před deseti lety. Ihned zaznamenaly velký zájem mezi řidiči díky snadné montáži, ale také díky skutečnosti, že řeší problém majitelů vozů, na které nelze nasadit sněhové řetězy kvůli nedostatku místa mezi pneumatikou a podběhem kola. Podle vyjádření úřadů však výrobky nebylo možné homologovat, proto se nesměly používat na cestách, kde je povinná zimní výbava.

Spotřebitelská organizace Altroconsumo upozornila, že návleky nejsou z hlediska bezpečnosti a výkonu plnohodnotnou náhražkou zimních pneumatik. Mohou být šikovnou pomůckou, kterou lze vozit v autě pro případ náhlého sněžení. Pomohou ujet omezený počet kilometrů k lyžařskému středisku nebo se vrátit domů. Nejsou však stejně ovladatelné, přilnavé a odolné jako pneumatiky.

Chcete-li si sněhové návleky k jízdě po Itálii pořídit, musíte si vybrat model odpovídající normě UNI EN 16662-1:2020. Ta zahrnuje několik požadavků. Návlek musí na pneumatice dobře držet. Musí zajišťovat zvýšenou přilnavosti, a to jak například při rozjezdu do kopce či při brzdění, tak v zatáčkách. Návlek nesmí přesahovat určité rozměry. Na produktu musí být jasně uvedeny informace o právnické osobě, která uvedla výrobek na unijní trh, číslo normy, typ výrobku uvedený v prohlášení o shodě s nornou, číslo certifikátu a akreditovaný orgán, který certifikát vydal. Maximální povolená rychlost při jízdě s řetězy nebo návleky je v Itálii50 km/h.

Pro použití v České republice musí mít sněhové návleky neboli textilní řetězy atest MD ČR č. 8SD 3240.

Související články