poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyplatí se vám více přenosný, nebo stolní počítač?

1.12.2022

Je lepší pořídit si přenosný počítač, nebo raději stolní? Přenosné počítače mají image univerzálních kompaktních zařízení, které lze mít kdykoliv a kdekoliv. Stojní počítače dnes nabízejí skvělou alternativu k drahým notebookům. Nabízíme vám klady a zápory obou typů zařízení od spotřebitelské organizace Which?.

Před nákupem zvažte tři klíčová kritéria. Prvním je operační systém. Apple macOS má pověst rychlého, přehledného a snadno použitelného systému, počítače Apple však nejsou levné. Google Chrome OS je méně náročný než varianta od Microsoftu, proto vystačíte s levnějším modelem s nižšími specifikacemi, ale musíte pracovat především online. Microsoft Windows je nejoblíbenější operační systém. Nabízí tedy mnoho možností, protože si s ním rozumí naprostá většina softwarových a hardwarových produktů.

Dalším kritériem je výkon, protože nezávisle na typu počítače potřebujete model, který je dostatečně výkonný, aby zvládl vše, co potřebujete. Třetí podstatnou věcí je aktualizace zabezpečení. Počítače mají omezenou životnost pro příjem aktualizací, proto je dobré před nákupem vědět, jak dlouho vám vydrží. Například aktualizace Windows 10 skončí 14. října 2025, Windows 11 během roku 2031.

Přenosný počítač je jasnou volbou pro každého, kdo jej chce nosit z místnosti do místnosti nebo brát s sebou kamkoliv mimo domov. Zabere méně místa než stolní počítač a lze ho schovat třeba do šuplíku. Snáze se zprovozní, protože není nutné propojovat klávesnici, myš, monitor a další periferní zařízení.

Upgrade notebooku však může být obtížný. Pokud tedy chcete vyšší výkon, je jednodušší zakoupit nový počítač. Pouze u menšiny lze upgradovat RAM nebo další interní úložiště. Rozměry a možnost přenášení notebooku jsou nejen předností, ale také rizikem – zvyšují pravděpodobnost poškození i krádeže. Rozměry mohou komplikovat ovládání – klávesnice je zpravidla mnohem menší než klasická a zacházení s touchpadem může být frustrující.

Klíčovou výhodou stolních počítačů oproti jejich přenosným zařízením je snadný přístup k vnitřním součástkám, což umožňuje přidávat paměť, instalovat další úložné jednotky nebo přidávat grafické karty. Usnadňuje to také opravy. Zatímco obrazovky notebooků dosahují úhlopříčky cca 17 palců, monitory stolních počítačů mají až úctyhodných 32 palců. Jsou tedy lepší volbou, potřebujete-li velkou obrazovku. Možnost přidávat paměť RAM nebo úložiště znamená, že prodloužit životnost stolního počítače bývá snazší než u podobně výkonného notebooku. I monitor lze vyměnit, aniž byste museli kupovat nový počítač. Poruchovost stolního počítače je obvykle nižší než u přenosného, stejně jako nebezpečí mechanického poškození. Obecně platí, že stolní počítače jsou levnější, zejména pokud už máte monitor, klávesnici a myš. Notebooky bývají dražší, protože mají funkce, jako je vestavěná obrazovka, touchpad, baterie či webová kamera, navíc potřebují pokročilejší technologii chlazení.

Na druhou stranu je ovšem jasné, že stolní počítač, monitor a klávesnici nelze jednoduše přenášet. Nelze ho jednoduše složit a někam zasunout. Musí mít své vyhrazené místo v bytě.

Pokud chcete výkon stolního počítače v menším zařízení, můžete si pořídit mini počítač nebo počítač all-in-one. All-in-one jsou stolní počítače zabudované do displeje. Nejznámější je pravděpodobně Apple iMac, ale existuje mnoho ekvivalentů se systémem Windows, například HP 22-dd1001na. Mini počítače nebo zařízení all-in-one jsou ovšem hůře upgradovatelné než standardní stolní počítač. Mini PC sice zaberou málo místa, ale před uklizením je musíte vypnout.

Související články