poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zahřát miminko v zimě a co rozhodně nedělat

6.12.2022

Některé způsoby, jak se zahřát, které jsou vhodné pro dospělé, mohou malým dětem uškodit. Jak se postarat, aby miminko neprochladlo, a přitom ho neohrozit, zjišťovala britská organizace Which?.

Zapomeňte na termofor a elektrické dečky. Mohou kojence přehřát nebo dokonce popálit. Jemná dětská pokožka se spálí rychleji a hůře než kůže dospělého a při nižších teplotách. Proto nepoužívejte termofor u dětí do 1 roku a u batolat buďte velmi opatrní. Vyhněte se zahřívacím polštářkům plněným peckami, slupkami, obilím a podobnými materiály, protože mohou dosáhnout vysokých teplot a dokonce způsobit požár. Například teplota obilovin může stoupat i po ohřevu v mikrovlnce. Elektrické přikrývky nebo polštáře zvyšují riziko popálení, ale také požáru, jsou-li starší nebo porušené. Starší děti by na nich navíc mohly samy měnit nastavenou teplotu. Kojence raději dobře oblečte a zabalte podle teploty v pokoji, ovšem nikoliv jako na procházku do zimy venku.

Opatrní buďte při výběru mantinelů do postýlky. Dětské postele jsou navržené tak, aby vzduch volně cirkuloval a napomáhal správnému dýchání dítěte. Mantinely mohou bránit proudění vzduchu a dítě se do nich může zamotat. Podle organizace pro bezpečnost kojenců The Lullaby Trust je nejbezpečnější postýlka bez doplňků. Je-li v místnosti průvan, kterého se obáváte, posilte izolaci oken a dveří, případně použijte silné závěsy.

Nenechávejte zapnuté přenosné radiátory v blízkosti dítěte přes noc. Mohlo by se přehřát nebo spálit. Radiátor u postýlky obvykle není potřeba, protože miminko potřebuje ke zdravému spánku pokojovou teplotu 16–20 °C. Řada dětských chůviček má teplotní senzory, ale vystačíte si i s běžným pokojovým teploměrem. Je-li to nevyhnutelné, lze krátkodobě použít přenosný radiátor, než dítě usne. Pak ho vypněte a vyneste z místnosti. Pokud se obáváte, že dítěti bude v pokojíčku zima, přesuňte postýlku do své ložnice, abyste mohly sledovat teplotu podle sebe.

Nepřikrývejte kojence peřinou, velkým polštářem, těžkým spacím pytlem nebo podobnými lůžkovinami, aby se nepřehřálo. Přehřátí zvyšuje pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojenců a výzkumy ukazují, že pro děti je lepší chladnější teplota než přílišné horko. Používejte spíše lehké přikrývky. Nepoužívejte přikrývky přes dětský spací pytel, ten by měl stačit.

Vyberte vhodný spací pytel. Musí být určen pro použití v interiéru a odpovídat teplotě v místnosti. Nesmí být příliš velký, aby z něj dítě nevyklouzlo, aby se do něj nezamotalo a neudusilo se. Příliš velký prostor pro nožky snižuje pocit bezpečí.

Dbejte na bezpečnost při společném spaní. Vyhněte se mu, pokud kouříte (i mimo postel), po požití alkoholu, drog nebo sedativ, pokud je dítě nedonošené nebo neváží více než 2,5 kg, ale také když spíte na pohovce nebo v křesle.Nedovolte starším dětem nebo domácím mazlíčkům spát vedle miminka. Kromě zvýšeného rizika přehřátí nebo udušení hrozí zalehnutí či pád z lůžka.

Zda je dítěti zima, můžete zjistit na hrudníčku nebo zadní části krčku. Jsou-li studené, je mu nejspíše chladno.Neřiďte se teplotou ruček a nožek. Oběhový systém miminka není dovyvinutý, proto má kojenec obvykle chladnější končetiny.Používejte teploměr. Normální tělesná teplota u kojenců je okolo 36,4 °C, i když se může mírně lišit. Pamatujte, že miminka se mohou rozpálit i během spánku. Zadní část krku nebo hrudníku je pak horká a zpocená, tvářičky jsou zarudlé a dítě se potí se kolem linie vlásků. Odstraňte jednu vrstvu lůžkovin nebo nočního oblečení a pokuste se jej ochladit.

Související články