poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vánoční řetězy s LED světly vás nezruinují

7.12.2022

Provoz vánočních řetězů s LED žárovkami je levnější než osvětlení s jiným typem žárovek, nezávisle na barvě světla. Správným nastavením lze dále snížit spotřebu energie o dvě třetiny.

Spotřebitelská organizace Which? změřila provozní náklady šesti vánočních řetězů s LED světly, které jsou běžně dostupné v britských obchodech. Výsledky ukázaly, že vánoční řetězy spotřebují nesrovnatelně méně elektřiny než domácí spotřebiče. Počet žárovek na řetězu LED neměl podstatný vliv na provozní náklady – řetěz se 400 žárovkami měl při používání 6 hodin denně po dobu 62 dní jen zhruba o 15 % větší spotřebu než řetěz s 200 žárovkami. Náklady na provoz zřejmě nezávisí na barvě světel, nýbrž na modelu a nastavení.

Dva testované řetězy byly vícebarevné. Jeden z nich měl nejvyšší spotřebu v testu, druhý nejnižší. Změna nastavení může snížit spotřebu energie o 67 %. Nejméně elektřiny spotřebovaly v testu žárovky v režimu jednoduchého blikání, nejvíce při neustálém svícení bez blikání nebo při nastavení rytmického (sekvenčního) blikání.

Pokud používáte více řetězů nebo takové, které nemají žárovky LED, budou celkové provozní náklady vyšší. LED jsou energeticky nejúčinnější žárovky a obecně spotřebují téměř o 90 % méně energie než tradiční žárovky. Výměna starých řetězů se proto může dlouhodobě vyplatit.

Související články