poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je oblečení z přírodních materiálů ekologičtější než syntetika?

8.12.2022

Španělská analýza udržitelnosti jednotlivých materiálů používaných k výrobě oblečení ukázala, že ekologický dopad nejvíce ovlivňuje příliš intenzivní těžba přírodních zdrojů a výroba oděvů. Výrazným faktorem je ale také doba používání. Přírodní materiály by tak bylo nutné nosit podstatně déle než umělé.

Textilní průmysl znečišťuje životní prostředí a spotřebovává mnoho surovin včetně energie a vody. Podle Evropské agentury pro životní prostředí EEA se v roce 2020 na výrobu oděvů, obuvi a bytového textilu použilo 175 milionů tun materiálu. Lidé nakupují více oblečení, než potřebují. Podle údajů EEA (2022) každý Evropan ročně nakoupí 6 kg oblečení, téměř 3 kg obuvi a 6 kg bytového textilu. Pětinu nevyužije (21 %) a téměř polovinu do roka vyhodí. Populární rychlá móda zvyšuje také množství nerecyklovatelného textilního odpadu. Dostatečná opatření k řádnému zpracování textilního odpadu zatím nejsou, ten se proto hromadí na skládkách v Evropě i ve vzdálených částech světa. Ve Španělsku ovšem bude od roku 2025 třídění textilu povinné, upozornila tamější spotřebitelská organizace OCU.

Tým OCU analyzoval dopad dvou typů oděvu na životní prostředí: svetru s dlouhým rukávem a kalhot. Kolegové vybrali produkty stejné kvality a stejné velikosti, vyrobené v Číně. Vycházeli z předpokladu, že každý z nich vydrží přibližně 4 roky, pere se po 3 použitích a skončí na skládce nebo ve spalovně. Porovnali výrobky z různých tkanin – přírodních, jako je kůže, hedvábí, vlna nebo bavlna, a syntetických, jako je polyester, elastan, nylon nebo PVC.

Podle výsledků zkoumání dochází ve všech případech k největšímu dopadu na životní prostředí při výrobě oděvů, tedy od vzniku materiálů až po hotový výrobek. Ovšem klíčovou ekologickou roli hrají následující fáze – distribuce, používání oděvů a jejich likvidace. Ideální je navrhovat textilní výrobky s tím, že je lze dobře recyklovat nebo použít při další výrobě.

Analýza životního cyklu ukázala, že ve španělských podmínkách a při čtyřletém používání mají nejmenší dopad na životní prostředí nylonové oděvy, zatímco největší je vliv kůže. Aby měl kožený oděv menší dopad na planetu než nylonový, musel by se používat přes 24 let, hedvábný 14,7 let, lněný 10,5 let a bavlněný 3,8 let.

Oblečení obsahujících recyklované materiály může snížit dopad na životní prostředí až o 11 %. Udržitelné alternativy, jako jsou organická bavlna, syntetická kůže nebo biologicky rozložitelný polyester snižují škodlivý vliv na přírodu o 18 %. Vhodné je vybírat nebarvené oděvy s malým počtem doplňků. Nejdůležitější je však prodloužení životnosti oblečení, a to nezávisle na materiálu. Budete-li jej nosit o polovinu déle, než předpokládal španělský test, snížíte jeho dopad o 16 %. Záleží vám na udržitelnosti vlastního šatníku? Vyhněte se rychlé módě. Kupujte oblečení vyrobené z udržitelných materiálů, jako je organická bavlna nebo biologicky rozložitelný polyester, vyhledávejte recyklovatelné materiály. Kupujte oblečení z druhé ruky a nepoužívané darujte nebo prodávejte dál. Opravujte poškozené kousky. Nakupujte oblečení vyrobené v Evropě. Perte při nízkých teplotách.

Související články