poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mýtus o bezplatných mobilních hrách

9.12.2022

Bezplatné hry pro chytré telefony mnohdy ztěžují nebo znemožňují postup do dalších úrovní bez nákupu hracích doplňků. Vývojáři tak především na děti vyvíjejí nátlak, aby je přiměli platit za produkt, který byl původně poskytnut zdarma.

Nizozemská organizace Consumentenbond si posvítila na 4 oblíbené herní aplikace – Brawl Stars, Clash Royale, Minecraft a Roblox. Minecraft stál 7 eur, ostatní byly zdarma. Všechny čtyři hry nabízejí in-game nákupy za sumy od malých částek až po desítky eur. Hráč si může přikoupit například zbraně, oděv nebo sílu, které následně použije k úspěchu ve hře.

Roblox je platforma pro mnoho samostatných her, které lze většinou instalovat zdarma. Zahrát si je zdarma však nelze. Například hra 2 Players Girl Tycoon vyžaduje už po 40 vteřinách výměnu oblečení, které je ovšem nutné zakoupit. Hra Resort se také neobejde bez dalších nákupů – hráč musí zaplatit už za vykročení z klece, kde hra začíná. Hra Adopt Me, ve které mohou děti získat miminko nebo mazlíčka, umožňuje platícím hráčům dosáhnout cíle mnohem rychleji a bez nutnosti řešit složité úkoly.

Hry Brawl Stars a Clash Royale trvají pouhých pár minut, hráči tak mají málo času na postup do další úrovně. Aplikace přitom ukazují tikající hodiny, které tlak na dítě zvyšují. Možnost koupit si postup do vyššího levelu za peníze je tak velmi lákavá.

Minecraft byla jediná placená hra v testu. I v ní lze zakoupit další možnosti. Hráči mohou za měsíční poplatek sdílet s ostatními hráči virtuální svět, který si vytvořili. V okamžiku, kdy předplatné skončí, sdílený herní prostor zmizí. To je ovšem jediná finanční podmínka, kterou Minecraft před hráče staví.

Consumentenbond je kategoricky proti principu „pay to win“. Podle ředitelky Sandry Molenaarové děti nesmí být vystavovány záludným trikům. Organizace o svých zjištěních informovala nizozemský úřad pro spotřebitele (ACM) s žádostí o prošetření legálnosti takových postupů. Kolegové již delší dobu vyžadují také regulaci používání náhodných herních doplňků známých jako loot boxy v hrách pro děti. Před nebezpečím loot boxů varuje rovněž dTest

Související články