poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Titanová běloba jen tak nezmizí

12.12.2022

Použití oxidu titaničitého neboli titanové běloby při výrobě potravin je zakázáno, ale výrobky s obsahem této přídatné látky uvedené na trh před zákazem lze prodávat až do konce jejich trvanlivosti.

Použití látky s označením E171 v potravinách a doplňcích stravy je na území celé Evropské unie zakázáno od srpna 2022. O několik měsíců později provedla belgická spotřebitelská organizace Test-Achats průzkum v obchodech. Výsledky ukázaly, že oxid titaničitý už zmizel z řady výrobků, ale zdaleka nejde o všechno zboží. Z desítek ověřených produktů se titanová běloba vyskytovala v osmi potravinách a čtyřech doplňcích stravy. Nejde o velké překvapení ani o porušení zákona. Zboží s obsahem E 171 vyrobené před 8. srpnem smí být v prodeji do konce data trvanlivosti nebo spotřeby.

Oxid titaničitý se donedávna používal ve žvýkačkách, cukrovinkách nebo dortových ozdobách, ale také v řadě doplňků stravy. Jde o výrobky s dlouhou trvanlivostí.

Oxid titaničitý plní v potravinách a doplňcích pouze estetickou roli – přidává jim zářivě bílou barvu. Laboratorní studie a testy na zvířatech však ukázaly, že může poškodit DNA. Proto je rozumnější jej nekonzumovat. Chcete-li se vyhnout produktům s obsahem titanové běloby, čtěte složení uvedené na obale zboží. Najdete ji pod názvy oxid titaničitý, titanová běloba, E171, CI77891 nebo TiO2.

Zatím ovšem není jisté, zda bude zákaz oxidu titaničitého zachován. V listopadu 2022 Evropský soudní dvůr vynesl rozsudek zpochybňující karcinogenní účinky oxidu titaničitého, které jsou spojované pouze s vdechnutím nanočástic. Toto rozhodnutí však nemění principy předběžné opatrnosti – dokud nebude prokázána bezpečnost oxidu titaničitého, neměl by se používat v potravinách nebo doplňcích stravy.

Související články