poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Které čajové svíčky jsou zdravější?

22.12.2022

Čajové svíčky se vyrábějí z parafínu nebo stearinu. Švédská spotřebitelská organizace Råd & Rön srovnala tyto dva materiály s ohledem na použití, vliv na zdraví a životní prostředí.

Ceny parafínových svíček jsou podstatně nižší než stearinových svíček. Stearinový vosk navíc shoří rychleji než parafín, ale jak dlouho svíčka vydrží, nezáleží pouze na materiálu. Při nízkých teplotách nebo v průvanu se nezahřívá dostatečně a zhasne dříve, než vyhoří celá. Čajové svíčky jsou vyrobeny k jednorázovému použití. Pokud je potřebujete na krátkou dobu, nekupujte takové, které vydrží dlouho, protože je pak nelze optimálně využít.

Parafín se vyrábí z ropy, parafínové svíčky proto nejsou nijak ekologické. Stearinový svíčkový vosk se vyrábí z živočišných tuků a živočišný průmysl má také značnou uhlíkovou stopu. K produkci stearinu se ovšem často používají pouze zbytkové produkty z jatek. Surovinou pro stearin může být také palmový vosk. Je obecně těžké posoudit, který z obou materiálů je šetrnější k planetě. Optimálním řešením je kupovat svíčky s certifikovaným ekologickým označením. Spotřebitelé, kteří se vyhýbají živočišným produktům, by si měli vybírat parafínové svíčky.

Všechny svíčky produkují saze, které mohou škodit zdraví. Více jich obvykle vzniká při hoření parafínu, ale není tomu tak vždy. I v tomto ohledu je lepší vyhledávat ekoznačku, protože některé certifikační systémy mají limit tvorby sazí. Je rovněž důležité, kam svíčku umístíte. Čím klidnější je plamen, tím méně sazí se z něj do vzduchu uvolňuje.

Související články