poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Oděvní gigant musí informovat o množství vyrobeného a neprodaného oblečení

4.1.2023

Oděvní řetězec H&M musí informovat o nadprodukci svých výrobků spotřebitelskou organizaci, rozhodl norský odvolací úřad, který řeší otázky informovanosti o životním prostředí. Řetězec to původně odmítl s odkazem na obchodní tajemství.

Sociálně ekonomická analýza norské neziskové organizace FIVH (zabývající se vlivem spotřebitelského chování na životní prostředí) a spotřebitelské organizace Forbrukerrådet měla za cíl zmapovat rozsah neprodaného oblečení v Norsku. Výsledná zpráva mimo jiné ukázala, že oděvní řetězce v Norsku nedokáží prodat v rámci své vlastní obchodní činnosti nejméně 825 tun vyrobeného oblečení.

Na žádost výzkumníků odmítly poskytnout informace o nadprodukci oděvní řetězce About You, Zalando a Hennes & Mauritz (známější jako H&M). Společnost H&M argumentovala tím, že nejde o informace o životním prostředí a údaje o nadprodukci jsou obchodním tajemstvím firmy. 

FIVH a Forbrukerrådet podaly stížnost na tyto tři společnosti u odvolacího úřadu, který řeší otázky informovanosti o životním prostředí, s odůvodněním, že se jedná o důležité informace o životním prostředí, na které se vztahuje zákon o poskytování informací. Úřad se zatím vyjádřil ve věci řetězce Hennes & Mauritz a rozhodl ve prospěch našich kolegů. H&M tak musí zveřejnit, kolik tun neprodaného a obecně nadbytečného oblečení má řetězec z norského trhu v letech 2019–2021.

Nadprodukce oblečení je ekologický problém. Není-li znám jeho rozsah, není možné jej řešit, uvedla ředitelka spotřebitelské organizace Inger Lise Blyverket. Proto je nutné mít příslušné informace. Transparentnost v těchto otázkách umožňuje spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí při nákupu oblečení. Když budou vědět, které řetězce nemají udržitelnou výrobu, mohou se rozhodnout utratit své peníze jinde. 

Podle Anji Bakken Riise, vedoucí FIVH, jde o důležitý krok ve snaze o zmapování oděvní nadprodukce. Budoucnost vyžaduje, aby oděvní řetězce vytvořily standardizovaný protokol evidence a hlášení přebytečného zboží.

Související články