poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou věrnostní aplikace v obchodech skutečně výhodné?

5.1.2023

Je členství v digitálním věrnostním programu supermarketů skutečně výhodné, když za něj zákazník platí osobními údaji? Proč vylučuje ze slev velkou část spotřebitelů? Nabízíme vám zjištění dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Slevy supermarketů se často přesouvají do digitálních věrnostních klubů v podobě zvláštních cen pro jejich členy. K využití výhod je třeba stáhnout mobilní aplikaci a přihlásit se. Nabídka a ceny zboží se pak mohou odvíjet od nákupního chování jedince a aktivity v aplikaci. To ovšem může znesnadnit zjištění, jaká je běžná cena výrobků, a posouzení, zda se skutečně vyplatí za ni poskytovat všechny sledované údaje jednotlivým společnostem a jejich partnerům.

Podle marketingových odborníků Dánové pozorně sledují ceny potravin, výhodné nabídky, akční ceny a všechny druhy slev. Kolegové z Forbrugerrådet Tænk vidí problém v tom, že řada slev už není pro každého, nýbrž pouze pro ty, kteří jsou ochotni za ně obětovat své údaje. Je rovněž nesnadné srovnávat ceny obdobného výrobku v různých obchodech, když každý z nich nabízí stejnou věc za nejméně dvě částky – jednu u výrobku v regále, druhou v aplikaci pro přihlášené. Aby se mohl zákazník rozhodnout podle ceny v obchodech, které navštěvuje, musí mít k dispozici  hned několik aplikací a věnovat čas srovnávání, často s tužkou v ruce. Z dlouhodobého hlediska to podle dánských kolegů může poškodit i konkurenci mezi obchody, protože pokud spotřebitel nevěnuje dost pozornosti srovnání, bude chodit pouze do jednoho nebo dvou supermarketů, které pak mohou začít postupně zdražovat.

Online věrnostní kluby jsou diskriminační. Ačkoliv podle statistik vlastní chytrý telefon 93 % Dánů, mnoho spotřebitelů stále nemá šanci využít speciální nabídky a slevy v mobilních aplikacích. Série novinových článků v Dagbladet Politiken nazvaná „The digital underclass“ se zaměřila na problémy vyplývající z neznalosti a neschopnosti používat digitální technologie v běžném životě, které má až čtvrtina dánské populace.

Na druhou stranu ti, kteří věrnostní aplikace používají, poskytují obchodům možnost spravovat řadu údajů – jméno, věk, e-mailovou adresu, telefon, oblíbený obchod, nákupní chování, zájem o informace v aplikaci nebo i údaje o platební kartě – a obvykle nevědí, jak je s nimi nakládáno. Obchodní řetězec přitom získává možnost ovlivňovat rozhodování zákazníka. Používá cílený marketing na míru, který funguje mnohem lépe než necílené nabídky. Nakupujete-li ve velkém konkrétní druh sýra, můžete na něj sice získat slevu, ale prodejce ví, že si jej stejně koupíte, a může ho pro vás naopak zdražit. Na druhou stranu vám třeba nenabídne slevu na jiné zboží.

Než se rozhodnete stáhnout slevovou aplikaci, zvažte, zda vám malá finanční sleva stojí za poskytnutí vyžadovaných údajů. Zjistěte si, kdo všechno k nim má přístup, a rozhodněte se, zda s tím souhlasíte. Jde totiž o dohodu mezi vámi a obchodním řetězcem, něco za něco.

Organizace Forbrugerrådet Tænk oslovila čtyři největší společnosti provozující potravinové řetězce v Dánsku (Coop, Lidl, Dagrofa a Salling Group) s žádostí o odpověď na otázky spojené s věrnostními aplikacemi. Všechny odmítly poskytnout informace o svých výhodách z provozu aplikací a důvodech k vyřazení nepřihlášených zákazníků ze slevové nabídky.

Jde o složitou problematiku a je třeba, aby politika zacházení s osobními daty a fungování věrnostních aplikací byly transparentnější. Tato komplikovaná oblast by měla být ve větší míře regulována unijní legislativou.

Související články