poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak uchránit potraviny v chladničce při výpadku elektřiny

6.1.2023

Francie se připravuje na možnost přerušované dodávky elektřiny do domácností. Jak uchovat kvalitu potravin v lednici bez proudu, radí časopis 60 millions de consommateurs.

S klesajícími venkovními teplotami stoupá spotřeba elektřiny. Francouzské úřady varovaly spotřebitele, že během této zimy může dojít k přerušením dodávky elektřiny do domácností až na dvě hodiny. Jako důvody uvádějí energetickou krizi v důsledku války na Ukrajině, nedostatek energie z jaderných elektráren a pomalý vývoj výroby obnovitelných energií.

Mezi problémy, kterým budou spotřebitelé při výpadku dodávky elektřiny řešit, je uchování čerstvých a mražených potravin. Pro zachování mikrobiologické bezpečnosti je totiž teplotní řetězec zásadní. Nízké teploty omezují růst patogenních organismů, které mohou způsobovat vážné potravinové otravy. Chlad zpomaluje růst mikroorganismů Listeria monocytogenes nebo Bacillus cereus a zcela zastavuje vývoj bakterií, jako jsou Salmonella nebo Escherichia coli. Nejlepší způsob, jak se chránit před potravinovými problémy způsobenými přerušením chladícího řetězce v případě výpadku proudu, je dodržovat několik pravidel.

Ujistěte se, že je teplota v ledničce správně nastavená. V nejchladnější zóně, často umístěné v dolní části nad zásuvkou na zeleninu, by neměla překročit 4 °C. Umístěte tam nejchoulostivější potraviny – čerstvé maso, sýr, uzeniny nebo například uzeného lososa. Neskladujte je ve dveřích chladničky, kde je teplota vyšší. Podle průzkumu ve více než 3000 francouzských domácnostech, který provedl francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí a veřejné zdraví ANSES v letech 2014–2015, byla průměrná teplota uvnitř ledniček 6°C, v některých chladničkách dosahovala i8 °C. V případě výpadku proudu pak existuje vážné riziko, že při lehkém vzestupu teploty se začnou některé potraviny kazit.

Při přerušení dodávky elektřiny neotevírejte dveře lednice, aby se uvnitř zachovala co nejnižší teplota. Ta je závislá nejen na výkonu spotřebiče, ale také na vnější teplotě. V místnosti, kde je 19 °C, nebude lednice fungovat stejně jako v místnosti s 25 °C. Důležité je na to myslet pro případ, že k výpadku dojde v teplých dnech roku.
Čím lepší je izolace vašeho spotřebiče, tím menší vliv má teplota v místnosti na jeho vnitřní teplotu. Nicméně u starých ledniček může být izolace nedostatečná. Zmražené potraviny jsou méně ohroženy než čerstvé produkty, protože mrazničky jsou obecně mnohem lépe izolované a jejich tepelná setrvačnost je mnohem větší. Podle quebecké vlády mohou být zmražené produkty uchovávány v mrazničce po dobu 48 hodin, je-li zařízení v dobrém stavu a zcela naplněné, a to za předpokladu, že se během výpadku elektřiny neotevírá. V mrazáku naplněném do poloviny se doba skladování zkracuje na 24 hodin.

Spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs v testu z roku 2009 zjistil, že teplota v testovaných mrazničkách při vypnutí ze sítě stoupla z –18 °C na –9 °C za 10,5–29 h. Zůstanou-li ovšem produkty zmražené, není třeba se obávat zhoršení jejich mikrobiologické kvality.

Izolačním schopnostem chladniček se věnujeme také v našich testech. V databázi dTestu můžete produkty řadit podle různých kritérií, mimo jiné také po stránce výsledků zkoušek izolace.

Související články