poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Informovaný nákup vysavače je pro alergiky klíčový

9.1.2023

Vysavače určené alergikům nejsou vždycky dost kvalitní. Je proto třeba sledovat spotřebitelské testy a dodržovat při úklidu domácnosti postupy, které udrží menší prašnost a nerozvíří alergenní mikročástice ve vzduchu.

Některé vysavače ve spotřebitelských testech velmi dobře udržují prostředí, které snižuje riziko alergické reakce, ale polovina z výrobků, testovaných organizací Which?, získala pouze tři hvězdičky z pěti.

Vysávání může vyvolat reakci u lidí, kteří trpí alergií na prach. Ta se často zhoršuje během úklidu, který rozvíří prachové částice, nečistotu a pyly usazené v kobercích, na tvrdých podlahách a jiných površích. Vysavače vysají většinu viditelného prachu a nečistot, ale mnohdy si neporadí s mikroskopickými částicemi. Některé přístroje je vrací do ovzduší výfukovým filtrem motoru, což zjednodušuje jejich vdechnutí. Rozdíly mezi vysavači s nejlepšími a s nejhoršími filtry jsou značné. Nejlépe hodnocené jsou ve spotřebitelských testech ty, které pevně udrží zachycený jemný prach a alergeny a neuvolní je zpět do vzduchu.

Na pohled čistý interiér může také vyvolat alergické reakce na prach nebo roztoče, protože jde o velmi malé a neviditelné částice. Má-li někdo v domácnosti tento typ alergie, musí se v místnostech častěji vysávat. Přehnaný úklid však může příznaky zhoršit. Obecně se doporučuje vysávat jednou nebo dvakrát týdně a stejně často důkladně zbavit prachu všechny povrchy.

Britská společnost Allergy UK doporučuje používat vysavače s vysokou filtrací, zejména vysavače s HEPA filtrem. Ty se ovšem liší kvalitou. Některé vysavače s HEPA filtrem v testech dobře zachycují alergeny, ale jiné si s nimi poradí hůře. Alergiky může při vysávání ochránit rovněž respirátor N95, protože po důkladném úklidu může trvat i přes dvě hodiny, než se prach usadí.

Máte-li v domácnosti alergika, dejte při zařizování přednost dřevěné podlaze před koberci, které se obecně hůře účinně čistí, protože se v nich usazuje prach do hloubky. Používejte ložní prádlo odolné proti alergenům a měňte ho každý týden. Pro důkladný úklid zvažte použití parního čističe. Vysoká teplota páry zabíjí škodlivé bakterie a může eliminovat roztoče působící astma a alergie. Vysávejte alespoň dvakrát týdně a nezapomeňte při tom na čalouněný nábytek. Zvažte použití odvlhčovače, zejména pokud žijete ve vlhkém klimatu.

Související články