poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Štěnice nejlépe zlikviduje profesionál, chemie z obchodu způsobuje otravy

10.1.2023

Francouzský úřad pro zdravotní bezpečnost ANSES důrazně varuje před rizikem otravy chemickými prostředky proti štěnicím. Toxikologická centra ve Francii řešily za poslední léta řadu takových případů, při jednom zemřelo dítě.

Štěnice domácí (Cimex lectularius) ve Francii v 50. letech 20. století prakticky vymizela, ale na přelomu tisíciletí její výskyt vzrostl v důsledku rozvoje cestovního ruchu a mezinárodního obchodu, ale také kvůli zákazu nejsilnějších insekticidů, které škodily životnímu prostředí. Neekologické přípravky byly nahrazeny méně účinnými látkami. Podle studie společnosti Ipsos bylo v letech 2016–2020 postiženo štěnicemi 7 % francouzských domácností.

Štěnice měří několik milimetrů, nesnáší světlo a útočí v noci. Během prvního měsíce je obtížné odhalit jejich přítomnost. Tento obtížný hmyz přežije bez potravy až dva roky a rychle se množí (samice snáší 5–15 vajíček denně). Na zamoření se obvykle přijde pozdě, řešení problému je nákladné a trvá měsíce, připomněla organizace UFC-Que Choisir. Postižení se nejprve snaží vše vyřešit volně prodávanými přípravky, ale některé z nich jsou podle spotřebitelských testů zcela neúčinné. To vede k vyhledání silnějších produktů, které jsou ovšem nebezpečnější.

V roce 2010 začalo přibývat otrav chemikáliemi proti štěnicím. Od roku 2016 nárůst prudce zrychlil. Na odborníky se obrátilo 1 056 osob. Tři čtvrtiny si stěžovaly na dýchací potíže, kašel, bolest či podráždění dýchacích cest, svědění, bolesti hlavy nebo závratě. Bylo nahlášeno dvanáct závažných otrav, pět u dětí, z nichž jedno zemřelo. Podle ANSES se většinou jednalo o působení výrobků s obsahem pyretroidů (53,5 %). V 10,8 % případů byly prostředky použity ve větším množství, než doporučuje výrobce, nebo byly aplikovány opakovaně. Zakázané látky, dovezené ze zahraničí nebo koupené přes internet a načerno byly na vině v 4,2 % případů. Polovina otrav vznikla při aplikaci přípravku a 39 % při návratu do již ošetřených prostor.

ANSES doporučuje obrátit se při výskytu štěnic na profesionály. Agentura důrazně nedoporučuje nákup produktů zakázaných ve Francii, které mnohem častěji vedou k vážným otravám než povolené výrobky.

Než přistoupíte k chemickému hubení štěnic ve fázi slabšího výskytu, co nejdříve přikročte k mechanickým způsobům boje. Každý den perte textilie v pračce při teplotě vyšší než 60 °C, důkladně vyčistěte všechny rohy a záhyby nábytku i místností parním vysavačem a vše dezinfikujte. Účinné může být úplné odstranění napadeného nábytku.

Související články