poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyzrajte na kocovinu nejen o svátcích

12.1.2023

Kocovina je souborem vedlejších účinků konzumace alkoholu. Jednotlivé nežádoucí projevy na organismu lze neutralizovat až následně, ale lze jim také předcházet dodržením jednoduchých pravidel.

Hlavní příčinou kocoviny je dehydratace organismu a nedostatek minerálů. Tělo potřebuje k odbourání alkoholu více tekutin a minerálů než obvykle, využije proto zásoby z různých orgánů včetně mozku, což způsobuje bolesti hlavy, nevolnost a závratě. Zároveň klesá také hladina cukru v krvi. Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest upozornila na německou studii zveřejněnou v American Journal of Clinical Nutrition. Zjistilo se, že pro vznik kocoviny není rozhodující pořadí alkoholických nápojů, ale celkové množství alkoholu.

Existuje bezpočet návodů, jak se zbavit kocoviny. Jedním z nich je espreso s citronem. Kofein a kyselina citronová blokují produkci enzymu, který řídí uvolňování prostaglandinů – látek, které jsou podobné hormonům a mají různé funkce včetně vlivu na vnímání bolesti. Kofein podle řady studií zvyšuje účinek léků proti bolesti, jako je kyselina acetylsalicylová. Farmaceutičtí poradci Stiftung Warentest však nedoporučují léčiva s obsahem kofeinu, protože jeho povzbuzující účinek může svádět k častějšímu a dlouhodobějšímu užívání, které zvyšuje riziko trvalých bolestí hlavy a poškození ledvin. Je lepší vzít si lék proti bolesti, který neobsahuje kofein, a dát si poté šálek kávy.

Při kocovině je důležitá správná strava. Ráno po flámu pomáhá vydatná snídaně s kyselou okurkou, slanými tyčinkami a vývarem. Kyselina podporuje odbourávání alkoholu, sůl doplňuje minerály a koření povzbuzuje trávení. Můžete si také dát celozrnné pečivo a sýr. Vyhněte se zavináčům, jsou hůře stravitelné. Je vhodné zakončit snídani medem a ovocem. Med i ovoce obsahují fruktózu a podporují odbourávání alkoholu. Vitamin C pomáhá játrům poradit si s toxiny. Podobně funguje také čerstvá ovocná nebo zeleninová šťáva. Zejména rajčatová obsahuje hodně fruktózy, můžete si třeba připravit koktejl Bloody Mary bez alkoholu. Obecně platí, že tělo po alkoholické intoxikaci potřebuje hodně tekutin, je proto nutné hodně pít, nejlépe minerálku, ředěné šťávy nebo neslazený ovocný čaj. Pobyt ve venkovním prostředí dodá organismu kyslík, nejlepší je tedy jít po snídani na pořádnou procházku.

Kocovině lze také předcházet. Hlavní zásadou je nepít alkohol nalačno. Před večírkem se vydatně najezte a vyhněte se cukrům. Důležitý je obsah tuku v pokrmech, protože zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Sůl omezuje močopudné účinky alkoholu. Důležité je pak pít pomalu a s mírou. Čím je vypitého alkoholu více, tím je následná kocovina horší. Nepříjemnější jsou následky sladkých nápojů – koktejlů, likérů, sektu a šampaňského, svařeného vína nebo punče. Sycení urychluje vstřebávání alkoholu do krve. Kuřáci mohou pocítit účinky alkoholu po delší době, ale jeho toxický účinek se kouřením nezmění – tělo vždy přemění alkohol na toxický acetaldehyd.  Alkohol odvádí vodu z těla, proto je třeba jej prokládat vodou nebo jiným nealkoholickým nápojem. Po večírku si před usnutím dejte větší množství minerálky, isodrinku nebo velkou sklenici s rozpuštěnou tabletou s kalciem a hořčíkem.

Nejúčinnější prevencí kocoviny je však samozřejmě abstinence.

Související články