poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chytrý zámek může být šikovný pomocník

13.1.2023

Chytrý zámek nevyžaduje klíče, běžně jej lze ovládat na dálku, propojit s dalšími chytrými přístroji nebo naprogramovat vstup různých osob. Nabízíme vám informace švédské spotřebitelské organizace Råd & Rön.

Chytrý zámek umožňuje odemykat a zamykat byt nebo dům bez klasického kovového klíče. Stačí mít příslušnou mobilní aplikaci nebo znát číselný kód. Lze jej například naprogramovat tak, aby se sousedka, která zalévá květiny, dostala dovnitř pouze v určitém časovém intervalu. V případě nouze můžete snadno změnit přístupové údaje, není nutné měnit celou vložku a klíče celé rodiny.

Existují dva typy chytrých zámků. Jeden zahrnuje celou vložku i s klikou, má na vnější straně klávesnici k zadání kódu a digitální čtečku. Podle modelu můžete použít kód, ovládání nebo obojí. Druhý typ nahradí pouze klíčovou dírku na vnitřní straně dveří. Zvenku pak není poznat, že máte chytrý zámek, a můžete dále používat také původní klíče.

Možnosti ovládání chytrých zámků se liší. U druhého typu stačí většinou mobilní aplikace, zatímco zámek spojený s klikou, tedy chytrá vložka, často vyžaduje další příslušenství. Nejjednodušší aplikace propojí telefon a zámek přes bluetooth. To znamená, že odemknete a zamknete pouze z dosahové vzdálenosti, nikoliv na větší dálku. Řadu chytrých zámků lze ovládat přes internet odkudkoliv.

Chytré zámky však není možné nainstalovat kdekoliv. Je proto důležité informovat se před zakoupením zámku u výrobce, prodejce nebo zkušeného zámečníka. Chytrý zámek je možné namontovat i svépomocí, ale vyžaduje to zručnost a znalosti.

Výdrž baterie se u různých modelů liší. Je-li zámek připojen k internetu, bývá výdrž kratší – od několika měsíců do jednoho roku. Zámek vás na nebezpečný pokles stavu baterie upozorní pípáním. Při nečekaném vybití u zámku s číselným kódem k němu lze připojit devítivoltovou baterii, abyste se dostali do bytu nebo domu. Když se vybije baterie chytrého zámku, který má zvenku stále klíčovou dírku, jednoduše použijete klíče.

Některé chytré zámky lze připojit k systémům chytré domácnosti Apple Homekit nebo Google Home. Můžete je pak ovládat stejnou aplikací jako například chytrá světla a jejich nastavení kombinovat – když odemknete dveře, může se vám třeba automaticky rozsvítit světlo na chodbě.

Jednotlivé pojišťovny mohou mít odlišné požadavky na chytré zámky, proto se před finálním rozhodnutím informujte přímo u té, u které je váš dům nebo byt pojištěn.

Související články