poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobré italské špagety nemusí být značkové

18.1.2023

V italském testu špaget byly levné produkty menších výrobců srovnatelné se známými značkami, a to podle laboratorních výsledků i dle poroty složené z profesionálních kuchařů.

Špagety jsou italským národním jídlem a patří k základním potravinám v zemi. Musí proto odpovídat určitým kritériím a Italové si na jejich kvalitu potrpí. Spotřebitelská organizace Altroconsumo proto testovala 22 výrobků různých značek. Většina vzorků získala dobré nebo velmi dobré celkové hodnocení. Výsledky byly lepší než v předchozím testu z roku 2019.Nejlepší z testovaných byly prémiové, tzv. bronzové špagety Barilla. I mezi nejlevnějšími produkty se však vyskytly velmi dobré výrobky. Označení výhodného nákupu obdržely špagety značek Pasta Reggia a Cellino, které byly týmem ohodnoceny velmi dobře a stály o polovinu méně než výrobek na prvním místě.

V Itálii je výroba suchých těstovin přes 30 let regulována zákonem, který stanovuje minimální úroveň kvality. Laboratorní testy tak měly za cíl také ověřit, zda vzorky odpovídají normám určeným legislativou. Všechny produkty byly rovněž testovány profesionálními kuchaři. Porotci hodnotili různé parametry, počínaje syrovým vzhledem (barva, hmatová konzistence, přítomnost polámaných špaget v balení) přes návod na přípravu uvedený na obalu až po celkové (senzorické) hodnocení vařeného produktu (konzistence na skus, lepivost, vstřebávání omáčky, chuť).

Dle pozorování Altroconsumo vzrostly loni ceny těstovin v Itálii meziročně o 24 %, což se podle italských kolegů dříve nestalo. Spotřebitelé se mohou s takovým zdražením vyrovnat dvěma způsoby. Mohou nakupovat v diskontních prodejnách, kde utratí v průměru o 27 % méně než jinde a kvalita těstovin nemusí být o nic horší. Lze také vyhledávat prémiové značky v supermarketech, kde bývá jejich cena nižší a lze je zakoupit také v akci.

Související články