poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Voděodolné dětské boty mohou obsahovat nežádoucí fluoridy

25.1.2023

Dětské nepromokavé zimní boty mohou obsahovat problematické fluorové látky PFAS. Ty se používají k impregnaci nebo v membráně uvnitř boty, včetně membrány Gore-Tex.

PFAS tvoří velkou skupinu chemikálií, které se obtížně rozkládají. Mohou se hromadit v organismu i v životním prostředí, což může vést k řadě nežádoucích účinků, jako jsou snížená imunita, zvýšená hladina cholesterolu, větší riziko některých forem rakoviny nebo hormonální poruchy.

V botách se často používají voděodolné membrány. Jednou z nich je membrána známé značky Gore-Tex, která obsahuje fluorovou látku PTFE. Tato chemikálie bývá v materiálu dobře vázána a obtížně se uvolňuje. Při napuštění obuvi impregnačními fluorovými látkami je riziko uvolňování vyšší. Výroba a likvidace výrobků s obsahem fluorových látek může znečistit životní prostředí.

Výrobci obuvi nemají povinnost poskytovat informace o složení na výrobcích, proto může být obtížné zjistit, zda je v dětských botách fluorid. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk se obrátila na 19 výrobců populárních značek obuvi s dotazem, zda jejich zimní boty pro děti obsahují fluorové látky, ať už v impregnaci, nebo v membráně.

Z odpovědí vyplynulo, že bez fluorových látek jsou botičky značek Angulus, Arauto Rap, Bisgaard, Bundgaard, Color Kids, En fant, Hummel, McKinley, Pompom, Reuma a Wheat. Fluorové látky obsahují výrobky značek Ecco (v membráně Gore-Tex a v impregnaci), Geox, Viking (v membráně Gore-Tex, u některých modelů v impregnaci), Primigi (v membráně Gore-Tex), Superfit (v membráně Gore-Tex) a Kool (v impregnovaných textiliích, ale ne v membráně). Výrobci Nordbjørn a Woden neodpověděli.

Chcete-li se vyhnout výrobkům s fluoridy, kupujte zboží se štítky o absenci PFC, fluorovaných uhlovodíků, PFAE, PFAS nebo fluoru. Můžete se na složení informovat u výrobce. Volte hydroizolační prostředky bez fluoridů. U kožených bot je dobrou alternativou impregnace tukem na kůži. Do vlhkých zimních dnů lze vyrazit také v zimních holínkách.

Související články