poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Single cestující bývají znevýhodněni ve srovnání s páry

27.1.2023

Osoby cestující samy čelí vyšším nákladům a menšímu výběru než cestující v páru. Podle spotřebitelské organizace Which? dosahuje cenový rozdíl nabídek zájezdů, okružních plaveb nebo autobusových výletů až 87 %.

Dle údajů asociace britských cestovních kanceláří ABTA v období mezi srpnem 2021 a srpnem 2022 byl každý desátý zákazník na dovolené sám. Vydáte-li se na cestu sami, obvykle musíte počítat s doplatkem, abyste mohli obsadit dvojlůžkový pokoj. Namátkové kontroly Which? ovšem ukazují, že některé společnosti uplatňují podobné poplatky také za jednolůžkové pokoje. Často pokrývají náklady za další osoby i lidé cestující ve trojici, pokud si rezervují dva pokoje.

Britští kolegové zjistili, že plavba se společností P&O po Středozemním moři stála jednu osobu v samostatné kajutě až 1400 britských liber, zatímco v kajutě pro dva 749 britských liber. Rezervace samostatné kajuty pro jednoho byla o 200 liber dražší než cena podstatně větší dvoulůžkové kajuty obsazené jednotlivcem.

Tým spotřebitelské organizace analyzoval tisíce dovolenkových zájezdů od dvou největších britských poskytovatelů Jet2holidays a Tui a zjistil, že zákazníkům Tui bylo účtováno v průměru o 47 % více, pokud cestovali sami. Týdenní pobyt all-inclusive na Mallorce zamluvený na internetových stránkách Tui stojí dvojici 840 liber na osobu, ale samostatného klienta 1 448 liber, což je o 70 % více, ačkoliv v letadle potřebuje jen jedno sedadlo a po celý čas konzumuje poloviční množství jídla a pití. Je přitom ubytován ve dvoulůžkovém pokoji, zatímco páru nabízí cestovka apartmán. Kdo cestuje single, zaplatí u Jet2Holidays pouze o 36 % více, ale má o 20 % menší výběr (ve srovnání s 10% rozdílem u Tui).

Těchto nástrah se však lze vyvarovat. Vyhýbejte se doplatkům. Vyhledávejte společnosti a hotely, které je nevyžadují, a srovnávejte možnosti pro jednoho a pro dva. Plavební společnosti mají tendenci zveřejňovat výhodné nabídky od ledna do března, využijte toho. Vyhněte se vrcholné sezóně. Jeden cestující je lepší než žádný, proto se cestovní kanceláře, hotely i autokarové společnosti snaží zaplnit prázdná místa snížením cen. Před rezervací srovnejte všechny ceny – někdy může vyjít dvoulůžkový pokoj (nebo kajuta) pro jednoho výhodněji než jednolůžkový.

Související články