poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Smrtelná nákaza pstruhů na Bruntálsku se na člověka nepřenáší

31.1.2023

Na Bruntálsku se u pstruhů duhových objevila smrtelná virová hemoragická septikémie (VHS). Všechny ryby zasaženého chovu byly utraceny. Nemoc není přenosná na člověka.

Virová hemoragická septikémie je vysoce infekční virové onemocnění lososovitých ryb a štik. V České republice může zasáhnout pstruha duhového, pstruha obecného, štiku obecnou a lipana podhorního, upozornila Státní veterinární inspekce. Postihuje všechny věkové kategorie, zejména však ryby ve věku jednoho roku při teplotě vody 8-10 °C. Může se projevit v důsledku stresu způsobeného teplotními změnami nebo nedostatečnou kvalitou vody, manipulací či přeplněným chovem. Hlavními symptomy jsou apatie, tmavnutí těla, vystouplé oko a krvácení v oblasti ploutví. U nemocných ryb dochází k rychlému úhynu.

V chovu, kde se nákaza objevila, bylo celkem šest tun pstruhů. S pomocí příslušných služeb a orgánů byla na místě provedena mimořádná veterinární opatření, aby se nemoc nešířila. Všechny ryby z chovu byly utraceny. Hospodářství se uzavřelo, nádrže byly sanovány a nebudou se používat po dobu šesti týdnů. Chovatel může požádat Ministerstvo zemědělství o kompenzaci vzniklých ztrát.

VHS se v České republice vyskytla naposledy v roce 2021, kdy vypukla ve dvou chovech. Virus může přetrvávat u ryb ve volné přírodě. Přenáší se také vodou, vybavením a technikou, případně rybožravým ptactvem. SVS připomněla, že klíčovou prevencí je dodržování hygienických pravidel při obchodu s rybami a jejich přemísťování.

Související články