poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

K čemu jsou aplikace, které vás odmění za pohyb?

2.2.2023

Některé pohybové aplikace své uživatele za fyzickou aktivitu odměňují, například v podobě pamlsků pro zvířata, dobročinných darů nebo radostné pochvaly. Britská organizace Which? zjišťovala, jak fungují a zda se uživatelům vyplatí si je stáhnout.

Řada mobilních aplikací nabízí registrovaným britským uživatelům za dostatečný denní pohyb slevové poukázky, lístky do kina nebo kávu zdarma. Aplikace Sweatcoin odměňuje „sweatcoiny“, které lze vyměnit za peníze a předplatné, kosmetiku nebo oblečení. Soutěže a sledování reklam v aplikaci nabízejí možnost vyhrát peníze, slevové poukázky nebo různé předměty. Aplikace má vysoké hodnocení na Google Play a Apple App Store a někteří uživatelé uvedli, že je motivuje k pohybu. Na druhou stranu se řada výrobků nabízených za sweatcoiny rychle vyprodá.

Do aplikace Vitality Rewards se může přihlásit každý, kdo má u stejné společnosti sjednané zdravotní nebo životní pojištění. Aplikaci lze propojit s fitness náramkem. Odměnou za cvičení jsou body, které lze vyměnit za kávu zdarma, kód ke stažení filmu, lístek do kina nebo proplacení zdravých potravin. Výše odměn se odvíjí také od uzavřeného pojištění.

Aplikace Charity Miles slouží ke generování peněz na charitu, uživatel si může vybrat z více než 40 organizací. Za každou míli dostane organizace určitou částku z peněz poskytnutých sponzory aplikace. Lze tak podporovat globální organizace, například WaterAid, Save the Children nebo UNICEF. Na druhou stranu mnoho charit ze seznamu sídlí v USA, což nemusí vyhovovat evropským uživatelům.

Biscuit Pet Care je aplikace pro pejskaře a sleduje pohyb s domácím mazlíčkem. Kromě registrace je nutné zadat údaje o zvířeti. Aplikace podle jeho věku a plemene vytyčí týdenní cíl, a když jej uživatel splní, dostane virtuální psí sušenky, které pak může vyměnit za slevové kupony, krmivo nebo produkty určené k péči o zvířata. Nabízené odměny jsou značkové a ve srovnání s jinými aplikacemi poměrně štědré.

Fitness aplikace odměňující za pohyb mohou být dobrou motivací, ale vyžadují vytrvalost, protože body se hromadí poměrně pomalu. Lze je stáhnout zdarma a žádná nenabízí hotovost, ale dostat odměnu za jednoduchý pohyb je vždy příjemné. Některé z nich běží na pozadí telefonu a vyžadují GPS, před cvičením je proto vhodné zkontrolovat stav baterie telefonu.

Pohybové aplikace vyžadující vytvoření profilu shromažďují osobní údaje, zejména e-mailovou adresou a datum narození, někdy i adresu nebo číslo telefonu.

Související články