poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jsou ocelové lahve na vodu ekologičtější než plastové?

5.1.2024

Plastové lahve na vodu určené k opakovanému použití jsou šetrnější k životnímu prostředí než lahve z nerezové oceli, které jsou ovšem ekologičtější než jednorázové PET lahve.

Šest evropských spotřebitelských organizací v rámci studie LCA for Reusable Bottles (vydané 20. října 2023) společně zkoumalo lahve na pití z hliníku, nerezové oceli, dvouplášťové nerezové oceli, silikonu, skla a tvrdých a měkkých plastů. Výzkum sledoval celý životní cyklus lahví od výroby přes přepravu a použití až po likvidaci a recyklaci. Polyethylenové lahve (PE), například sportovní lahve na vodu, mají dle závěrů nejmenší dopad na životní prostředí, uvedla nizozemské organizace Consumentenbond. Následují lahve z tvrdšího propylenu (PP), například lahve značky Dopper. Za nimi se umístily lahve z tvrdých průhledných plastů polykarbonát (PC), tritan a polycyklohexylenedimethylen-tereftalát-glykol (PCTG).

Rozdíl mezi plastovými lahvemi k opakovanému použití nebyly velké. Výrazněji se od sebe lišily silikonové, hliníkové a skleněné lahve. Výrobky z nerezové oceli mají dle výzkumu nejhorší dopad na životní prostředí. Aby se ekologický vliv jedné ocelové lahve vyrovnal vlivu polyethylenové lahve, musel by ji spotřebitel používat déle než 36 let. U lahve s dvojitým pláštěm, který udržuje teplotu vody, jde dokonce o dobu delší než 70 let.

Ocelové lahve vypadají udržitelně, protože se zdají být nezničitelné a vydrží velmi dlouho. Při výrobě oceli se však uvolňuje příliš mnoho toxických látek. Přesto jsou přijatelnější alternativou jednorázových PET lahví. Ty se sice částečně recyklují, ale navzdory náznakům některých výrobců nejsou recyklovatelné stoprocentně a nevyrábí se pouze z recyklovaných materiálů. Upozornilo na to 14 evropských spotřebitelských organizací a informovali jsme vás o tom zde

Související články