poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test paddleboardů: Cena nemusí být rozhodující

4.7.2023

Paddleboard SUP si můžete bez obav koupit i v supermarketu. Některé levné modely velmi dobře poslouží k rekreačním účelům. Výhodou je kromě ceny zejména skladnost a snadná přeprava.

Paddleboardy jsou velmi populární a koupit je lze nejen ve sportovních obchodech, ale také v hobby marketech, obchodech s nábytkem nebo potravinových supermarketech. Nafukovací neboli SUP prkna jsou oblíbená, protože jsou levná, relativně lehká a nenafouknutá se snadno přepravují. Paddleboardy pro začátečníky jsou většinou širší, stabilnější a na přídi zaoblenější. Pokročilejší uživatelé dávají přednost rychlejším prknům, která jsou užší a vepředu špičatější. Existují však také boardy SUP pro více osob nebo speciální paddleboardy pro cvičení jógy. Pádlování ve stoje je vynikající cvičení pro celé tělo a trénuje cit pro rovnováhu. Na SUP boardu lze ovšem pádlovat také vsedě. Lze jej použít také pro nejrůznější hry ve vodě.

Rakouská spotřebitelská organizace VKI testovala 7 nafukovacích paddleboardů v délce 320–335 cm z běžných i specializovaných obchodů a za ceny v rozmezí 300–450 eur. Šlo o výrobky Aqua Marina Fusion BT-21FUP, F2 Beach, Firefly iSUP 300 III, Greenmotion model 133588, Itiwit X100 11' Blue, Mistral Allround a Pure 4Fun P4F950170. Testovací tým zjišťoval, který paddleboard je nejlepší a jak se liší kvalita výrobků z různých typů obchodů. Všechna testovaná prkna měla vlastní přepravní tašku, kterou lze nosit i na zádech a vejde do ní pumpička, pádlo a lepicí sada.

Nejlépe si vedl výrobek Itiwit z Decathlonu. Měl nejlepší laboratorní výsledky i optimální jízdní vlastnosti. Testující ocenili také dobrou protiskluzovou úpravu. Pádlo k tomuto modelu rovněž dostalo nejlepší hodnocení, ale pumpička nikoliv, protože indikátor na tlakoměru byl špatně čitelný. Dobře si vedly vzorky značek Aqua Marina, jehož předností byla snadná manipulace, a Mistral (zakoupený v Lidlu) se svou kompletní výbavou a dvěma vzduchovými komorami, které zvyšují bezpečnost.

Výsledky testu ukázaly, že není důležité, zda si koupíte nafukovací paddleboard ve specializovaném sportovním obchodě, hobby marketu nebo běžném supermarketu. Cenově srovnatelné výrobky ze sportovních obchodů (s výjimkou prkna z Decathlonu) si dokonce vedly spíše hůře ne ostatní. Prkna ve zvoleném cenovém rozmezí sice nepoužívají nejkvalitnější materiály, ale na užitkových vlastnostech to moc nemění. Problém může být spíše s nekvalitní pumpičkou. Testeři s výškou přes 1,80 m si stěžovali také na některá pádla, při jejichž použití se necítili stabilně.

Související články