poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Citrónové radlery neobsahují skoro žádný citrón

30.8.2023

Radlery a další piva s citronovou příchutí většinou neobsahují přírodní citronovou šťávu, maximální 5% obsah je velkou výjimkou, ukázal španělský test.

Piva s citrónem jsou během letních měsíců velmi populární. První radlery se začaly pít v Bavorsku na začátku 20. století, kdy se při cyklistických závodech míchalo pivo s limonádou. Nápoj známý jako shandy zase pochází z Anglie, kde před několika staletími vařili pivo se zázvorem, který byl později nahrazen citrónem. V dnešní době je však ve složení takových výrobků tradiční citrónová šťáva zastoupena minimálně.

Španělská spotřebitelská organizace OCU testovala různé typy plechovkového piva s citrónem. Zklamáním byl téměř neznatelný obsah pravého citrónu, většinou nahrazeného sladkou ochucenou nealkoholickou složkou.

Radlery jsou piva s obsahem alkoholu 2–3,2 %, tedy zhruba polovičním oproti klasickému pivu. Citrónovou chuť v některých testovaných vzorcích dodávaly jen aromatické složky (Radler Perlenbacher z Lidlu), ale i malé množství šťávy (od 0,4 % v nápoji Damm Lemon po 5 % v radlerech Ambar a Saerbrau z Carrefouru).

Shandy jsou piva s obsahem alkoholu do 1 %, lze je proto přirovnat k běžnému pivu bez alkoholu. V žádném z testovaných výrobků tohoto typu nebyla pravá citrónová šťáva a chuť navozovala pouze ochucovadla.

V testovaných pivech s deklarovaným nulovým obsahem alkoholu bylo malé množství citrónové šťávy, které nepřesahovalo 4 %.

Piva s citrónovou příchutí nebo šťávou obsahují méně alkoholu než klasické pivo a mají blízko k slazeným nealkoholickým nápojům. Radlery mají vyšší obsah kalorií než klasické pivo, v průměru o 12 % více (přibližně 145 kcal v jedné plechovce). Shandy obsahuje méně alkoholu a méně kalorií (110 kcal v jedné plechovce), v průměru o 15 % méně než klasické pivo. Plechovka radleru bez alkoholu obsahuje 89 kcal, přibližně o 32 % méně než běžné pivo. V tomto smyslu zdraví nejméně škodí nápoje s nulovým obsahem alkoholu, nicméně jedna plechovka takového piva s citrónem může dodat organismu cukr v množství rovnajícím se třem porcovaným cukrům v sáčku. Verze light zase obsahují sladidla, jako jsou acesulfam K nebo cukralóza, jejichž konzumace neprospívá zdraví.

Výhodami citrónových piv je tedy nižší obsah alkoholu ve srovnání s běžným pivem a příjemné letní osvěžení. Problematické je zanedbatelné nebo nulové množství citrónové šťávy, přítomnost řady aditiv a přidané cukry.

Citrónové pivo si lze snadno připravit v domácích podmínkách. Stačí smíchat své oblíbené pivo s citrónovou limonádou v poměru 1:1. Tu vyrobíte vymačkáním několika citrónů a jejich smícháním s dvojnásobným množstvím vody a trochou cukru. Citrón lze nahradit limetkou, přidat jahody pro lepší barvu či listy máty pro svěží aroma. Část vody můžete nahradit drceným ledem.