poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správné požívání chladničky snižuje spotřebu

4.10.2023

Způsob používání ledničky je velmi důležitý nejen pro snížení nákladů za elektřinu, ale také pro životní prostředí, protože během životního cyklu spotřebiče tvoří 65 % jeho ekologické stopy, zatímco výroba včetně použitých surovin se na ní podílí 33 %, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats. 

Udržování pořádku v lednici i mrazáku je skvělý způsob, jak se vyhnout častému otevírání a dlouhému hledání při otevřených dveřích. Lze pak lépe udržet teplotu uvnitř spotřebiče, méně využívat kompresor a snížit platby za energie.

Snažte se výrazně označit potraviny, které je třeba rychle spotřebovat. Vyhraďte v lednici místo pro produkty s blížícím se doporučeným datem spotřeby. Plánujte vaření podle toho, co je nutné spotřebovat jako první. Při vkládání nových potravin do ledničky přesuňte ty starší dopředu, abyste je měli na očích a nezapomněli na ně.

Pravidelně odmrazujte mrazák, stačí dvakrát ročně, a to zejména u mrazniček bez automatického odmrazování. Hromadění ledu ohrožuje výkon a zvyšuje spotřebu. Předejdete tak celé řadě poruch a prodloužíte životnost spotřebiče.

Nastavte správnou teplotu. V ideálním případě by v lednici nemělo být více než 5 °C, v mrazáku musí být teplota nižší než –18 °C.

Při nákupu se řiďte energetickou náročností lednice, kterou vyčtete z energetického štítku. Vyberte spotřebič ve velikosti, kterou skutečně potřebujete. Vyhnete se tak investici do zařízení, které je příliš velké a bude vyžadovat více energie k správnému vychlazení vnitřního prostoru.

Věnujte pozornost těsnění dveří, které zajišťuje izolaci a brání unikání chladu. K jeho správné údržbě patří omývání měkkou houbičkou k odstranění zbytků jídla a dalšího znečištění. Některé modely umožňují výměnu těsnění.

Existuje mnoho způsobů, jak snížit spotřebu energie lednice. Otevírejte ji co nejméně a na co nejkratší dobu. Potraviny z mrazničky rozmrazujte v chladničce – ochladí ji a ušetříte energii. Vařená jídla nechte před uložením vychladnout mimo lednici. U modelů, které mají dovolenkový režim, jej používejte při každé delší nepřítomnosti.